Reklama

O godz. 7:00 w całej Polsce rozpoczęły się wybory samorządowe. Na Podkarpaciu uprawnionych do głosowania jest 1 719 995 osób.

Dzisiaj (16 listopada) wybieramy radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W wyborach na Podkarpaciu startuje prawie 14 tys. kandydatów na różnych szczeblach samorządu.

W Rzeszowie uprawnionych do głosowania jest 143 tys. 206 osób. Są 93 obwody.

W wyborach na prezydenta Rzeszowa startuje czterech kandydatów: Tadeusz Ferenc (KW Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca), Marta Niewczas (KWW Marty Niewczas – Aktywny Rzeszów), Krzysztof Prendecki (KW Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikkego) i Andrzej Szlachta (KW Prawo i Sprawiedliwość).

W wyborach do Rady Miasta startują kandydaci z pięciu komitetów: KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Platforma Obywatelska RP, KW Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke, KW Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca, KWW Marty Niewczas – Aktywny Rzeszów.

Komitety zgłosiły do rzeszowskiej rady łącznie 226 kandydatów. Mieszkańcy Rzeszowa wybierają swoich kandydatów w czterech okręgach wyborczych. Do Rady Miasta Rzeszowa zostanie wybranych 25 radnych.

Jeżeli nie wiesz, w jakim okręgu głosujesz i spośród jakich kandydatów będziesz wybierać w Rzeszowie, możesz to wcześniej sprawdzić na Interaktywnej Mapie Wyborczej Rzeszowa. Szczegóły TUTAJ.

3 lub 4 komplety kart do głosowania

W lokalu wyborczym zostaniesz poproszony o dokument ze zdjęciem. Komisja sprawdzi, czy jesteś uprawniony do głosowania w danym obwodzie. Jeśli tak, otrzymasz komplet trzech lub czterech kart do głosowania. Na każdej z kart wstawiasz znak X przy nazwisku tylko jednego kandydata. Wtedy Twój głos jest ważny.

Tam, gdzie wyborcy otrzymają cztery karty do głosowania, będą to: biała – w wyborach do rad gmin, żółta – w wyborach do rad powiatu, niebieska – w wyborach do sejmików wojewódzkich, różowa – w wyborach wójta, burmistrza.

W miastach na prawach powiatu (Rzeszów, Tarnobrzeg, Przemyśl, Krosno) wyborcy otrzymają tylko trzy karty: białą – w wyborach do rady miasta, niebieską – do sejmików wojewódzkich różową – w wyborach prezydenta miasta.

Lokale wyborcze czynne są do godz. 21:00.

Cztery lata temu frekwencja w wyborach wyniosła 47,32 proc., na Podkarpaciu była wyższa – 50,75 proc., w Rzeszowie 51,99 proc.

Jak ustalane są wyniki wyborów?

Co po zamknięciu lokalu wyborczego?

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

7 KOMENTARZE

  1. Hej, Wpadłem na świetna stronke ostatnio buszując po necie:
    r.xyz1.pl/r/tCdoladoj
    dzięki której można doładować fona za darmo. Wystarczy wejść wypełnić wszystkie pola a po chwili dostajemy doładowani. Promocja limitowana

Comments are closed.