Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

W XII Europejskiej Nocy Muzeów weźmie udział 17 rzeszowskich instytucji kultury. W tym roku na „nocnej mapie” pojawiła się jedna fotograficzna nowość.

XII Europejska Noc Muzeów odbędzie się dzisiaj w nocy z 20 na 21 maja od 19:00 do 1:00. W imprezie weźmie w tym roku udział 17 instytucji, które będziemy mogli zwiedzać w tę wyjątkową noc bezpłatnie.

Tradycyjnie rzeszowską edycję Nocy Muzeów rozpocznie o godz. 14:00 piknik rodzinny w Muzeum Techniki i Militariów (ul. Kochanowskiego 19). Na zwiedzających będzie również czekać wystawa zabytkowych samochodów z lat 50., 60. 70. i jednośladów oraz wystawa poświęcona II wojnie światowej. W Muzeum Techniki i Militariów będzie można również zobaczyć „Stare i prawie nowe” sprzęty AGD i RTV oraz sprzęt militarny.

W Muzeum Historii Miasta Rzeszowa (ul. Rynek 12) na zwiedzających będą czekać „Zdjęcia ze starego albumu – Rzeszów na fotografiach z lat 40-tych i 50-tych XX wieku”. Fotografie będą prezentowane w formie cyklicznego  pokazu multimedialnego o pełnych godzinach. W przerwach będzie można również podziwiać ekspozycję stałą – „Sześć wieków Rzeszowa”.

Muzeum Okręgowe (ul. 3 Maja 19) przygotowało z kolei takie atrakcje jak: „Rzeźba na przestrzeni wieków. Kształt – forma – funkcja – symbol”; prezentacja zakupionego obrazu Tadeusza Makowskiego, Galeria Rzemiosła Artystycznego, Galeria Malarstwa Polskiego, Galeria Malarstwa Europejskiego, „Żołnierz polski 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki”, „Odkopana przeszłość – pradzieje Polski południowo-wschodniej”.

Na Citoli i na lirze

W Muzeum Etnograficznym  im F. Kotuli (ul. Rynek 6) będzie natomiast można zobaczyć następujące wystawy: „Zgadnij, co to ?!”, „Wota i wizerunki Maryjne”, „Z pamiętników włościanina…” Jana Słomki. Pracownicy tej placówki przygotowali również projekcję  filmu „Zapisane w terenie …” zrealizowanego przez muzeum w 2016 roku oraz konkurs dla zwiedzających wystawę „Zgadnij, co to ?!”.

Kolejną atrakcją podczas tej niezwykłej nocy w Muzeum Okręgowym będzie o godz. 20:00 koncert „Pieśń z Haczowa, Haczów w pieśni”. W programie sylwetki śpiewaków i pieśni tradycyjne z Haczowa, haczowskie pieśni w interpretacji muzyków i lirników Wędrownego Uniwersytetu Korbowego oraz wspólne śpiewanie przy wtórze liry korbowej. Słuchacze otrzymają programy z tekstami wybranych pieśni.

Ciekawa prezentacja  – „Na Citoli i na lirze”, czyli rzecz o dawnych instrumentach – szykuje się również o godz. 21:30. Zwiedzający będą mogli zobaczyć zrekonstruowane średniowieczne instrumenty z pracowni Leszka Pelca „Caelo et serra”, chętni będą mogli nawet na nich zagrać.

Ludzie wielkiego formatu

Archiwum Państwowe (ul. Warneńczyka 57) zaprezentuje wszystkie pergaminy, które posiada w swoich zbiorach oraz proces digitalizacji materiałów archiwalnych. Wszyscy, którzy pojawią się w Archiwum będą mogli również zwiedzić nową siedzibę oraz magazyny.

Fundacja Aparat Caffe (ul. Bernardyńska 11) dla rzeszowian szykuje z kolei ekspozycję kolekcji 1200 aparatów fotograficznych skonstruowanych w XIX i XX wieku pt. „Podróż w czasie ukazująca historię powstawania aparatów fotograficznych”, wystawę „Polska myśl fotograficzna”, na której zobaczymy zbiór aparatów fotograficznych wyprodukowanych w Polsce oraz  „Aparat w wersji MIKRO”, czyli ekspozycja aparatów miniaturowych i szpiegowskich, „Stara ciemnia fotograficzna” – instalacja demonstrująca wnętrze ciemni fotograficznej, „Fotografia na szkle”- kolekcja szklanych negatywów dokumentujących mieszkańców Rzeszowa i okolic.

Podczas Nocy Muzeów w Aparat Caffe  będzie można również przyjrzeć się prezentacji zbiorów literatury fotograficznej i czasopism „ Fotografia” i „Foto” oraz wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Pawła Olearkę – „Polaroid – ludzie wielkiego formatu”.

Jak szkoliła SB?

W Podziemnej Trasie Turystycznej (ul. Rynek 26) zwiedzimy stałą ekspozycje „Rzeszowskie piwnice”, a także prace Mirosława Kuźmy – „Odmieniec, wampir, skazaniec: oblicza śmierci w dawnych wiekach”, przedstawiające rekonstrukcje i impresje odkryć archeologicznych związanych z pochówkami.

W Trasie zostanie również otwarta wystawa “Tajemnice ulicy 3 Maja”. To pierwsza publiczna prezentacja odkryć archeologicznych, dokonanych w trakcie badań archeologicznych na ulicy 3 Maja w Rzeszowie. Początek o 19:00. O tej samej godzinie odbędzie się również promocja książki Leszka Gardeły „Bad Death in the Early Middle Ages. Atypical Burials from Poland in a Comparative Perspective”.

W Zamku Lubomirskich  (Plac Śreniawitów 3) od godz. 19:00  będzie można zwiedzać „Salę Pamięci”, w której znajduje się przygotowana przez IPN ekspozycja poświęcona Zamkowi Lubomirskich jako miejscu zbrodni hitlerowskich i komunistycznych. Grupy 20-osobowe będą wpuszczane co 30 min.

Podczas Nocy Muzeów będzie można również zwiedzić archiwum Instytutu Pamięci Narodowej  (ul. Słowackiego 18) (wejścia o godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00), zobaczyć prezentację zbiorów fotograficznych, obejrzeć film szkoleniowy SB, który będzie poprzedzony prelekcją historyka (wejścia o godzinach 21.00, 23.00), a także zobaczyć wystawę „Wokół symboli” oraz skorzystać z zajęć, gier i konkursów edukacyjnych.

Dodatkową atrakcją będzie pokaz uzbrojenia i wyposażenia 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Rzeszowskie janusze”

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Sokoła 13) zobaczymy najcenniejsze zbiory specjalne: rękopisy, starodruki, unikatowe książki z XIX w., wystawy „Rzeszów zatrzymany w czasie” i „Rzeszów w malarstwie Andrzeja Korca”. Będzie można również skorzystać z warsztatów z użyciem tabletów i aplikacji 4D oraz z sleeveface (zabawne zdjęcia z książką, okładkami i rekwizytami).

Nie zabraknie również  projekcji filmu „Rzeszowskie janusze” oraz cyfrowej prezentacji
zdjęć z kolekcji Zbigniewa Tybury – „Rzeszów w latach okupacji 1941-1943”. Ponadto, na zwiedzających czeka kiermasz książki przeczytanej, zwiedzanie magazynów książek oraz atrakcja wieczoru w postaci występu zespołu śpiewaczego Wesołe Kumoszki wraz z Kapelą z Rzeszowskiego Domu Kultury. Koncert o godz. 20:00 i 21:00.

Galeria Nierzeczywista Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego (ul. Matejki 10) na Noc Muzeów przygotowała o godz. 19:00 finisaż wystawy fotografii autorstwa Rafała Kaźmierczaka pt. „Saṅsāra” oraz sesję fotograficzną  „Rzeszowiaków Portret Własny, z przymrużonym okiem”.

Pokaz wyładowań

W sali Muzealnej Energetyki Podkarpackiej (ul. 8 Marca 6) będzie można zobaczyć  liczniki energii Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie miliamperomierz z 1935r., amatorską radiostację, MERITUM – pierwszy polski mikrokomputer z 1985 r., fragment kabla ziemnego linii niskiego napięcia, z lat 20. ub. wieku, doprowadzającego energię do Zamku hrabiego Alfreda Potockiego w Łańcucie, wystawę fotografii wybitnych postaci związanych z początkami energetyki, wystawę dotycząca unikalnej, jedynej w Polsce, linii energetycznej 750 kV relacji Elektrownia Chmielnicka (Ukraina) – Stacja Widełka.

W programie znajdziemy również pokaz filmu o 105-letniej historii energetyki na Podkarpaciu ( początek o godz. 19:30, 20:30, 21:30, 22:30, 23:30), pokaz widowiskowych wyładowań „Transformatora Tesli”, pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu na modelach edukacyjnych (m.in. Transformator Tesli, Generator Van de Graaffa), a także wystawę specjalistycznych pojazdów energetycznych.

Będą również konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży na dziedzińcu. Zwiedzanie sali muzealnej z przewodnikiem, godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00)

Wirowanie mleka

Muzeum Mleczarstwa w Zespole Szkół Spożywczych (ul. Warszawska 20) przygotowało w godz. 19:15-20:00 konkursy dla dzieci „Plastycznie magicznie …” oraz „Najbardziej oryginalna piosenka, rymowanka mleczna”. W muzeum odbędzie się również pokaz wyrobu masła metodą tradycyjną, a po jego zakończeniu w  godz. 20:15 – 20:45 będzie degustacja. Pokaz wirowania mleka w wirówce ręcznej zobaczymy o godz. 21:00.

Zwiedzający będą mogli również zobaczyć ekspozycję stałą, na której znajdują się: maszyny, urządzenia i sprzęt mleczarski ilustrujący rozwój mleczarstwa na przestrzeni wieków oraz wystawę „Szkoła i spółdzielczość – dawnych fotografii i dokumentów czar”. Bezpłatny dowóz busem sprzed budynku IPN (ul. Słowackiego) na ul. Warszawską 20. Odjazdy będą się odbywać nieregularnie, gdy zbierze się odpowiednia grupa.

Biuro Wystaw Artystycznych (ul. Jana III Sobieskiego 18) w Noc Muzeum zaprezentuje wystawy plastyczne Marka Grabowskiego oraz Józefa Wąsacza.

50. urodziny Coralgola

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy (ul. Mickiewicza 13) w godz. 19.00-01.00 udostępni zwiedzającym wystawę „Colargol to właśnie ja”, poświęconą serii o słynnym śpiewającym misiu, który w 2017 roku świętuje jubileusz 50. urodzin. Na ekspozycji będzie można obejrzeć niezwykłe eksponaty z realizacji dobranocek i filmów pełnometrażowych o przygodach Colargola i jego przyjaciół: oryginalne lalki filmowe, liczne projekty, plakaty filmowe, scenopisy obrazowe, płyty winylowe oraz przedmioty codziennego użytku z wizerunkami bohaterów animacji.

Oprócz wystawy dostępne będą jeszcze inne atrakcje jak: atrakcje urodzinowe oraz słodki poczęstunek, przewidziany o godz.  19.00, quiz wiedzy filmowej dla małych i dużych wielbicieli dobranocek, w którym będzie można wziąć udział ok godz. 20.00, projekcje kultowych polskich animacji dla dzieci.

Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie (ul. Zamkowa 4) rzeszowianom udostępni  wystawę malarstwa Teresy Stankiewicz, a także figury św. Wojciecha i św. Stanisława z początku XVII wieku oraz ekspozycję stałą – „Sztuka sakralna XV-XX w.”

Średniowieczny Rzeszów

Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego przygotował na Noc Muzeów „Żywe obrazy z historii miasta” –mini przedstawienie godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 00.00.

Przy pomniku Jana Pakosławca, (ul. Zamkowa, skwer koło siedziby NFZ) zobaczymy „Średniowieczny Rzeszów”, na placu przed Teatrem im. W. Siemaszkowej  – „Początki skautingu”, przy pomniku Kościuszki (Rynek)  – „Powstanie Kościuszkowskie”, w starych koszarach – Herberciarnia Królestwo Bez Kresu (ul. Piłsudskiego 8-10) – „Powstanie Styczniowe” a na dziedzińcu I LO (ul. 3 Maja 15) – „II Wojna Światowa”.

PEŁNY PROGRAM

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19

– „Rzeźba na przestrzeni wieków. Kształt – forma – funkcja – symbol”  

– Prezentacja zakupionego obrazu Tadeusza Makowskiego – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

– Galeria Rzemiosła Artystycznego 

– Galeria Malarstwa Polskiego 

– Galeria Malarstwa Europejskiego

– „Żołnierz polski 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki” 

– „Odkopana przeszłość – pradzieje Polski południowo-wschodniej”

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, Rynek 6

– Wystawy: „Zgadnij, co to ?!”, „Wota i wizerunki Maryjne”, „Z pamiętników włościanina…” Jana Słomki

– Projekcja filmu „Zapisane w terenie …” zrealizowanego przez Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w 2016 roku 

– Konkurs dla zwiedzających wystawę „Zgadnij, co to ?!”

– Projekcja filmu „Zapisane w terenie” zrealizowanego przez Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w 2016 r., godz. 18.30

– Koncert „Pieśń z Haczowa, Haczów w pieśni” zespół Vox Angeli, godz. 20.00

– „Na Citoli i na lirze”, czyli rzecz o dawnych instrumentach, godz. 21.30

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Rynek 12

– „Zdjęcia ze starego albumu – Rzeszów na fotografiach z lat 40-tych i 50-tych XX wieku” – cykliczny pokaz multimedialny o każdej pełnej godzinie  

– „Sześć wieków Rzeszowa” – ekspozycja stała

Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie, ul. Zamkowa 4

– Wystawa malarstwa Teresy Stankiewicz

– Prezentacja po konserwacji figur św. Wojciecha i św. Stanisława z początku XVII wieku

– Sztuka sakralna XV-XX w. – ekspozycja stała

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, ul. Mickiewicza 13

– „Colargol to właśnie ja” – wystawa poświęcona serii o słynnym śpiewającym misiu, który w 2017 roku świętuje  jubileusz 50-tych urodzin

– Atrakcje urodzinowe oraz słodki poczęstunek, godz. 19.00

– Quiz wiedzy filmowej dla małych i dużych wielbicieli dobranocek, godz. 20.00

– Projekcje kultowych polskich animacji dla dzieci

Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, ul. Kochanowskiego 19

– Wystawa zabytkowych samochodów lata 50., 60. 70.

– Wystawa zabytkowych jednośladów

– Wystawa poświęcona II wojnie światowej 

– „Stare i prawie nowe” – wystawa sprzętów AGD i RTV 

– Sprzęt militarny

– Piknik rodzinny od godz. 14.00

Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, ul. Jana III Sobieskiego 18

– wystawy plastyczne – Marek Grabowski – malarstwo, Józef Wąsacz – rzeźba

Muzeum Mleczarstwa w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie, ul. Warszawska 20

Konkursy dla dzieci, godz. 19.15 – 20.00:

– Plastycznie magicznie …

– Najbardziej oryginalna piosenka, rymowanka mleczna

– Pokaz wyrobu masła metodą tradycyjną, po jego zakończeniu odbędzie się degustacja, godz. 20.15 – 20.45

– Pokaz wirowania mleka w wirówce ręcznej, godz. 21.00

– Maszyny, urządzenia i sprzęt mleczarski ilustrujący rozwój mleczarstwa  na przestrzeni wieków – ekspozycja stała

– „Szkoła i spółdzielczość – dawnych fotografii i dokumentów czar” – wystawa 

Bezpłatny dowóz busem sprzed budynku IPN (ul. Słowackiego) na ul. Warszawską 20. Odjazd busu odbywa się o nieregularnych porach po zebraniu się grupy.

Sala Muzealna Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie, ul. 8 Marca 6

Zwiedzanie Sali Muzealnej z przewodnikiem, godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00 – wśród eksponatów: 

– liczniki energii Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty  monterskie miliamperomierz z  1935 r., amatorska radiostacja, MERITUM –  pierwszy polski mikrokomputer z 1985r.

– fragment kabla ziemnego linii niskiego napięcia, z lat 20. ub. wieku, doprowadzającego  energię do Zamku hrabiego Alfreda Potockiego w Łańcucie

– wystawa fotografii  wybitnych  postaci związanych z początkami energetyki 

– wystawa dotycząca unikalnej, jedynej w Polsce, linii energetycznej 750 kV relacji Elektrownia Chmielnicka (Ukraina) – Stacja Widełka

– Pokaz filmu o 105-letniej historii energetyki  na Podkarpaciu, godz. 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30

–  Pokaz widowiskowych wyładowań „Transformatora Tesli”

–  Pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu na modelach edukacyjnych (m.in. Transformator Tesli, Generator Van de Graaffa)

–  Wystawa specjalistycznych pojazdów energetycznych

– Konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży na dziedzińcu

Galeria Nierzeczywista Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, ul. Matejki 10

– „Saṅsāra” – finisaż wystawy fotografii autorstwa Rafała Kaźmierczaka, godz. 19.00

– „Rzeszowiaków Portret Własny, z przymrużonym okiem” – sesja fotograficzna

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 1

– Wystawy: najcenniejsze zbiory specjalne: rękopisy, starodruki, unikatowe książki  z XIX w., książka liberacka, „Rzeszów zatrzymany w czasie”, „Rzeszów w malarstwie Andrzeja Korca”

– Warsztaty: zajęcia z użyciem tabletów i aplikacji 4D, sleeveface – zabawne zdjęcia z książką, okładkami i rekwizytami

– Prezentacje: projekcja filmu „Rzeszowskie janusze” , cyfrowa prezentacja zdjęć z kolekcji Zbigniewa Tybury  „Rzeszów w latach okupacji 1941-1943”

– Kiermasz książki przeczytanej

– Zwiedzanie magazynów książek

– Atrakcja wieczoru: występ zespołu śpiewaczego Wesołe Kumoszki wraz  z Kapelą z Rzeszowskiego Domu Kultury filia Country o godz. 20.00 i 21.00.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ul. Słowackiego 18

– Zwiedzanie archiwum IPN, godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00

– Prezentacja zbiorów fotograficznych IPN w ramach systemu ZEUS 

– Wokół symboli – wystawa i zajęcia edukacyjne

– Prezentacja gier edukacyjnych i konkursy

– Pokaz uzbrojenia i wyposażenia 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej 
Budynek IPN, ul. Szopena 23

– Prezentacja filmów operacyjnych SB, projekcja ok. 40 min.,  godz. 20.00, 22.00

– Prezentacja filmu dokumentalnego „Pomarańczowa Alternatywa”, projekcja ok. 50 min., godz. 21.00

– Prezentacja katalogów tematycznych Biura Lustracyjnego

Budynek Sądu Okręgowego – Zamek Lubomirskich „Sala Pamięci”, ul. Plac Śreniawitów 3

– godz. 19.00 – 1.00 – zwiedzanie „Sali Pamięci”, w której znajduje się przygotowana przez IPN ekspozycja poświęcona Zamkowi Lubomirskich jako miejscu zbrodni hitlerowskich i komunistycznych. wejścia od godz. 19.00 co 30 minut, grupy 20-osobowe

Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie, Rynek 26

– „Rzeszowskie piwnice” – ekspozycja stała

– „Odmieniec, wampir, skazaniec: oblicza śmierci w dawnych wiekach” – prace Mirosława Kuźmy

– Promocja książki Leszka Gardeły „Bad Death in the Early Middle Ages. Atypical Burials from Poland in a Comparative Perspective”, godz. 19.00

Fundacja Aparat Caffe, ul. Bernardyńska 11, II piętro

– „Podróż w czasie ukazująca historię powstawania aparatów fotograficznych” – ekspozycja kolekcji 1200 aparatów fotograficznych skonstruowanych w XIX i XX wieku

– „Dawne akcesoria fotograficzne” 

– „Polska myśl fotograficzna” – zbiór aparatów fotograficznych wyprodukowanych w Polsce

– „Aparat w wersji MIKRO” –  ekspozycja aparatów miniaturowych i szpiegowskich

– „Stara ciemnia fotograficzna” – instalacja demonstrująca wnętrze ciemni fotograficznej

– „Fotografia na szkle”- kolekcja szklanych negatywów dokumentujących mieszkańców Rzeszowa i okolic

– Prezentacja zbiorów literatury fotograficznej oraz czasopism „ Fotografia” i „Foto”

– „Polaroid – ludzie wielkiego formatu” – warsztaty prowadzone przez Pawła Olearkę

Archiwum Państwowe w Rzeszowie, ul. Władysława Warneńczyka 57

– Wystawa wszystkich pergaminów przechowywanych w zasobie AP Rzeszów

– Prezentacja procesu digitalizacji materiałów archiwalnych

– Zwiedzanie nowej siedziby oraz magazynów mogących pomieścić 30 kilometrów akt

Bezpłatny przejazd busem sprzed dawnego budynku Archiwum (ul. Bożnicza) na ul. Warneńczyka. Odjazdy co pół godziny od 19:30.

Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Rzeszowie

– „Żywe obrazy z historii miasta” – mini przedstawienie, dodatkowo dla dzieci gry i zabawy edukacyjne, godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 00.00. 

– Pomnik Pakosławica, ul. Zamkowa skwer koło siedziby NFZ – „Średniowieczny Rzeszów”

– Plac przed Teatrem im. W. Siemaszkowej, ul. Sokoła 7 – „Początki skautingu” 

– Pomnik Kościuszki, Rynek – „Powstanie Kościuszkowskie”

– Stare Koszary – Herberciarnia Królestwo Bez Kresu, ul. Piłsudskiego 8-10 – „Powstanie   Styczniowe”

– Dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego, ul. 3 Maja 15 – „II Wojna Światowa”

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: