Zdjęcie: Pixabay
Reklama

W nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października wskazania zegarów przestawione zostaną z godziny 3:00 na 2:00 w nocy.

Jesienią wracamy do czasu astronomicznego tzw. zimowego. Dzięki cofnięciu wskazań zegarów o godzinę zyskujemy nieco więcej światła, szczególnie cennego podczas zimowych poranków. O ile na wiosenną zmianę czasu narzeka wiele osób, o tyle przejście z czasu letniego na zimowy jest o wiele mniej uciążliwe. W końcu dodatkowa godzina w niedzielny poranek przydałaby się nie tylko raz w roku.

Konieczność dostosowania wskazań zegarków — cofnięcie o godzinę — jest, na szczęście, coraz mniej kłopotliwe. Wskazania w większości urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery, czy zegarki elektroniczne są korygowane w sposób automatyczny. Dzięki temu możemy bez obaw o pomyłkę zerknąć w niedzielny poranek na czas w naszym smartfonie.

Do zmiany czasu przygotowuje się m.in. kolej, która opracowała specjalny rozkład jazdy. W związku z cofnięciem wskazówek zegara z 3:00 na 2:00, pociągi kursujące około godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się.

Postój obejmie tylko pociągi jadące w momencie zmiany czasu. Składy wyjeżdżające według nowego czasu w niedzielę 25 października, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

W Unii Europejskiej przeprowadzono referendum, na mocy którego zdecydowano się znieść obowiązek zmiany czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził decyzję, jednak i tak ostateczna decyzja należy do państw członkowskich. Wiadomo tylko, że po raz ostatni mielibyśmy zmienić czas w marcu 2021 roku.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: