Zdjęcie: Materiały Leszka Ruszczyka

Dzisiaj (15 marca) w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie odbędzie się kolejny Klub Obywatelski organizowany przez podkarpacką Platformę Obywatelską. Tym razem gościem będzie poseł Leszek Ruszczyk. 

Poseł Ruszczyk jest członkiem sejmowej komisji obrony narodowej. Wizyta w Rzeszowie parlamentarzysty Platformy Obywatelskiej ma związek z ustawą degradacyjną, którą rząd PiS przeforsował najpierw w Sejmie 6 marca, a po dwóch dniach „przyklepał” ją Senat zdominowany przez partię Jarosława Kaczyńskiego.

Ustawa degradacyjna pozbawia stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą „sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu”. Z automatu zdegradowanych będzie 22 członków Wojskowe Rady Ocalenia Narodowego (WRON), czyli ciała, które formalnie stało na czele władz stanu wojennego ogłoszonego 13 grudnia 1981 r. – oni stracą stopień wojskowy z mocy prawa.

Pozbawienie stopnia wojskowego będzie możliwe nawet pośmiertnie. Ustawa nie obejmie żołnierzy czynnych zawodowo.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ustawa budzi kontrowersje. Stopnie generalskie stracą m.in. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak, ale także Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak, który wziął udział w wyprawie w kosmos. – To oddanie sprawiedliwości bohaterom polskiej wolności – tak kilka dni temu o ustawie degradacyjnej mówił szef MON Mariusz Błaszczak, który będzie wydawał postanowienia o pozbawianiu osób stopni wojskowych. 

O konsekwencjach ustawy będzie mowa na dzisiejszym Klubie Obywatelskim, który odbędzie się w Hotelu Prezydenckim przy ul. Podwisłocze 48 (sala platynowa). Początek spotkania z posłem PO Leszkiem Ruszczykiem o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Zdjęcie: Materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama