Szykujcie aparaty fotograficzne! Dzisiaj wieczorem jest bardzo prawdopodobne, że nad Polską wystąpi zorza polarna.

Zorzy można spodziewać się między godz. 20:00, a 22:00. Zorza polarna, zwana Aurora borealis jest jednym z najbardziej niezwykłych zjawisk przyrodniczych. To pojawiające się na nocnym niebie przecudnej urody świecące obrazy. I w dodatku obrazy „żywe”, bo zarówno formy, jak i barwy zorzy polarnej ewoluują. Jednego razu jest ciemno niebieska, innym razem zielona, żółta albo pomarańczowa.

Zmienia się też kształt tej niezwykłej poświaty. Czasem po prostu migocze na niebie delikatny kolorowy woal. Innym razem obraz zmienia kształt, jak gdyby tańczył przed widzami.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zjawisko polega na świeceniu różnobarwnym światłem górnych warstw atmosfery (ok. 50 km nad ziemią), które jest wywołane tzw. burzami magnetycznymi. Gnane wiatrem słonecznym naładowane cząsteczki ze Słońca odpychane są w okolicach biegunów magnetycznych od górnych warstw atmosfery. Wtedy gazy atmosferyczne zaczynają świecić. Obserwuje się zorze barwy zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe.

Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych. Kolor zorzy zależy również od określonego gazu. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

Czekamy na Wasze zdjęcia. Stworzymy z nich galerię. Zdjęcia wysyłajcie na adres: rzeszownews@gmail.com

Reklama