Zdjęcie: materiały prasowe

Inteligentny kompostownik zespołu Dżo został uznany za najlepszy projekt biznesowy drugiej edycji Rzeszowskiego StartUP MIX-u.

W czwartek (22 września) w Urban Labie trzy drużyny prezentowały swoje pomysły biznesowe: Dżo, VOOX i Retailo. To było drugie z trzech zaplanowanych prezentacji, które 8 grudnia wyłonią ostatecznego zwycięzcę tegorocznego Rzeszowskiego StartUp MIX-u.

Trudny wybór 

O bilet do finału wraz z teamem Dżo walczyły też dwa inne startupy: wspomniani VOOX i Retailo, które pokazały kolejno powałkę higieniczną i wielofunkcyjny stojak do uli oraz kolektomat, ułatwiający odbiór zamówień w punktach stacjonarnych.

Dżo stworzył prototyp kompostownika, który jest wyposażony m.in. w czujniki temperatury, wilgotności, odczynu pH czy system samonawadniania. Wykorzystując dżdżownice kalifornijskie, przetwarza bioodpady w pełnowartościowy nawóz do roślin – biohumus.

I to właśnie kompostownik stworzony przez Dżo został uznany przez jury za najlepszy pomysł biznesowy, choć wybór zwycięzcy nie należał do najłatwiejszych.

– Zdecydowały detale – postawiliśmy na nowatorskie rozwiązanie, które jest czymś zupełnie nowym i czego nie można jeszcze znaleźć na rynku- mówił Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa, który zasiadał w jury.

Kompostować w biurze

Zwycięski kompostownik ma być odpowiedzią na jedne z największych wyzwań, jakie stoją przed współczesnymi firmami, czyli ograniczenie śladu węglowego i efektywne gospodarowanie odpadami.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Powszechnym mitem jest to, że bioodpady produkowane w biurach, takie jak fusy po kawie lub resztki owoców, rozkładają się bez większego wpływu na środowisko – mówiła podczas prezentacji Wiktoria Kozłowska z Dżo.

– Nie bierzemy jednak pod uwagę tego, co jest niewidoczne, czyli gazów cieplarnianych emitowanych z bioodpadów – metanu, podtlenku azotu i dwutlenku węgla. Firmy muszą postawić na naturalne rozwiązania i zacząć kompostować w biurze – przekonywała. 

Wykorzystując dżdżownice kalifornijskie do rozkładu bioodpadów otrzymuje się naturalny nawóz do roślin – biohumus. – Redukujemy do 90 procent emitowanego metanu, inspirujemy też pracowników do proekologicznych działań – podkreślała Kozłowska. 

Trwa nabór 

Trzeci, ostatni StartUP MIX przed grudniową galą finałową, odbędzie się 17 listopada. Trwa nabór pomysłów, spośród których wybrane zostaną prezentacje na trzecie biznesowe spotkanie. Nabór prowadzony jest pod adresem: urbanlab@erzeszow.pl.

– Urban Lab jest otwarty na różne projekty i inicjatywy. Działajcie z nami – zachęca Tomasz Skoczylas, dyrektor rzeszowskiego Urban Labu. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama