Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Mieszkańcy osiedla Pułaskiego w Rzeszowie mają dość dzwonów kościelnych parafii Garnizonowej przy ul. Reformackiej. – To wielowiekowa tradycja – odpowiada kuria diecezji rzeszowskiej.

 O interwencję w sprawie dzwonów Kościoła Garnizonowego pw. Matki Boskiej Królowej Polski zwrócił się do Rzeszów News pan Witold, jeden z mieszkańców osiedla Pułaskiego.

„Problemem są dzwony kościelne które dzwonią trzy razy dziennie a pierwszy raz o godz. 6:00 rano, w każdy dzień tygodnia. Jest to uciążliwe z uwagi na wczesną porę i hałas, jaki wywołują. W lecie przy otwartym oknie nie ma możliwości, żeby się nie obudzić. Niestety, nie mam możliwości pomiaru hałasu, lecz można śmiało powiedzieć, że przekracza to dopuszczalne normy. W różne święta dzwony dzwonią nawet po 5-6 minut na czas procesji wokół kościoła” – napisał w liście do Rzeszów News pan Witold.

Nasz Czytelnik zwraca uwagę na kolejny problem.

„Szczególnie w okresie letnim, gdzie przy upałach okna są pootwierane jest głośnik zewnętrzny. Słychać z niego każdą mszę, tak jakby się było w środku w kościele. Jest on włączony, pomimo, że bardzo często na zewnątrz nie ma ani jednej osoby. Odpoczywanie przy otwartym oknie w taki upał jest niemożliwe, ponieważ czuję się jakbym był w kościele. Nie pomagały rozmowy z proboszczem na ten temat” – pisze w dalszej części listu pan Witold.

Przez kilka dni próbowaliśmy się w tej sprawie skontaktować z przedstawicielami Kościoła Garnizonowego. Bezskutecznie, proboszcz nie znalazł dla nas czasu na rozmowę.

Albo krótko, albo długo

O opinię zwróciliśmy się więc do kurii diecezji rzeszowskiej. Jej rzecznik ks. Tomasz Nowak twierdzi, że to nie pierwszy raz, kiedy mieszkańcy skarżą się na hałas dzwonów kościelnych.

– Ten problem, od czasu do czasu, zgłaszają mieszkańcy różnych parafii, nie tylko w Rzeszowie – przekonuje ks. Nowak. Tłumaczy, że nie ma kościelnego nakazu, aby dzwony musiały zabrzmieć trzy czy cztery razy dziennie.

– To wielowiekowa tradycja, że dzwony w dni powszednie biją przed mszą św. poranną, w południe na Anioł Pański, przed mszą wieczorną i tylko w nielicznych parafiach o godz. 21:00 na Apel Jasnogórski. W niedzielę uruchamia się dzwony przed każdą mszą św., a bywa ich w niektórych parafiach nawet i osiem – twierdzi ks. Tomasz Nowak.

Wyjaśnia, że głośność dzwonów zależy od ich wielkości. – Przy elektrycznym systemie obsługi dzwonów, a taki jest w większości parafii, nie ma możliwości ich cichszego albo głośniejszego wykorzystania. Można jedynie dzwonić krótko albo długo, np. 30 sekund albo trzy minuty – wyjaśnia techniczne aspekty kościelnych dzwonów rzecznik kurii.

– Chcąc poznać dokładnie natężenie dźwięku przy kościelnej dzwonnicy, należałoby wykonać pomiary przez osoby, które mają odpowiednie urządzenia – dodaje ks. Nowak.

IWONA RADLIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.