Zdjęcie: Pixabay

Starostwo Powiatowe w Rzeszowie uruchomiło e-usługi, dzięki którym mieszkaniec powiatu może załatwić swoje sprawy bez wychodzenia z domu. 

Urzędnicy starostwa twierdzą, że teraz procedura pozyskania mapy z powiatowego zasobu geodezyjnego trwa tylko kilkanaście minut. Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Rzeszowie uruchomił system, dzięki któremu osoba posiadająca grunty na terenie powiatu rzeszowskiego nie musi już pojawiać się w urzędzie osobiście.

– To wygodne i praktyczne udogodnienie, które w czasie pandemii nabiera szczególnego znaczenia – podkreśla Starostwo Powiatowe w Rzeszowie. 

Mapa ewidencyjna i zasadnicza oraz wypis z rejestru gruntów – o takie dane najczęściej prosi petent pojawiający się w urzędzie. Te informacje są mu potrzebne np. w przypadku sprzedaży nieruchomości lub przekazania darowizny. Tak, jak do tej pory, wszystkie formalności można załatwić bezpośrednio, pojawiając się w urzędzie.

Teraz jednak pojawiła się jeszcze możliwość skorzystania z drogi elektronicznej. Do tej pory procedura załatwienia takiej sprawy była czasochłonna. Petent osobiście musiał pojawić w urzędzie, aby złożyć wniosek o wydanie wypisu z rejestru gruntów lub mapy, a dokumenty te były wystawiane w formie papierowej.

– Od kwietnia br. na Geoportalu Powiatu Rzeszowskiego wdrożyliśmy nowe e-usługi, dzięki którym petent  w ciągu zaledwie kilkunastu minut może załatwić swoją sprawę bez wychodzenia z domu – mówi Mirosław Chmiel, dyrektor PODGiK.

Teraz każdy użytkownik – po uiszczeniu wymaganej opłaty – może także e-drogą otrzymać potrzebną mapę lub wypis. Wysokość opłat określa ustawodawca. W sytuacji, kiedy konieczne jest wybranie dokumentu z danymi osobowymi, potrzeba zweryfikować wnioskodawcę. Także można to zrobić e-drogą, m.in. dzięki „profilowi zaufanemu”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Urzędnicy starostwa zapewniają, że wdrożenie nowych e-usług znacznie usprawniło również pracę geodetów i rzeczoznawców majątkowych, którzy wykonują zlecenia na rzecz „zwykłego Kowalskiego”.

Do tej pory geodeta, aby wykonać zlecenie dla indywidualnego odbiorcy, musiał m.in. złożyć zgłoszenie roboty geodezyjnej w urzędzie, sporządzić dla klienta dokumentację techniczną, przekazać przygotowaną dokumentację urzędowi i poczekać na jej weryfikację.

Cała procedura odbywała się przy tym w oparciu tylko o papierowe dokumenty. Po wdrożeniu e-operatu geodeta może złożyć te dokumenty w formie elektronicznej bez wychodzenia z biura. Z podobnymi utrudnieniami borykali się także rzeczoznawcy majątkowi. Z chwilą wdrożenia e-usług tego typu problemy przestały mieć znaczenie.

– Każde nowatorskie i skuteczne rozwiązanie usprawniające działania służb powiatowych jest dla nas wyjątkowo ważne. Zależy nam, by mieszkańcy powiatu rzeszowskiego i osoby posiadające grunty na terenie naszego powiatu obsługiwani byli tak, jak na to zasługują, czyli: sprawnie, szybko i profesjonalnie – mówi Józef Jodłowski, starosta rzeszowski.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama