Reklama

110 mln złotych kosztowała budowa nowego bloku kogeneracyjnego w Elektrociepłowni Rzeszów. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

[Not a valid template]

 

Uroczyste oddanie do użytku bloku kogeneracyjnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w oparciu o silniki na gaz (BGS) odbyło się w piątek (24 października). To pierwszy taki obiekt energetyczny w Grupie Kapitałowej Polskiej Grupy Energetycznej.

– I największy obecnie blok silnikowy na gaz w Polsce – podkreślił Jacek Kaczorowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki wchodzącej w skład PGE.

– Uruchomienie nowego bloku BGS zbiega się w czasie z rozpoczęciem okresu grzewczego. Cieszę się, że zapotrzebowanie na ciepło przewyższające obecnie możliwości wytwórcze bloku gazowo-parowego, które dotychczas zabezpieczane było przez wodne kotły węglowe, zostanie teraz pokryte ekologiczną produkcją z BGS – powiedział Kaczorowski.

Całkowita moc elektryczna bloku na poziomie ok. 29 MWe odpowiada potrzebom energetycznym prawobrzeżnej części miasta Rzeszowa. Z kolei moc cieplna na poziomie ok. 27 MWt umożliwi ograniczenie pracy kotłów węglowych zimą i całkowite ich zastąpienie latem. To spowoduje ograniczenie emisji dwutlenku węgla i dwutlenku siarki do atmosfery.

Blok składa się z czterech silników spalinowych tłokowych firmy Rolls-Royce, napędzających generatory elektryczne produkcji ABB. Każdy z silników waży 120 t, ma pojemność 600 l i moc 10 tys. koni mechanicznych. Dzięki tej inwestycji Elektrociepłownia Rzeszowa stała się zakładem dużo bardziej przyjaznym środowisku.

Do tej pory w Elektrociepłowni pracowały kotły wodne węglowe, które wytwarzały tylko energię cieplną. Tera zwiększy sprawność wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z dotychczasowych 65 proc. do ok. 85 proc.

Inwestycja została zrealizowana przez firmę Introl z Katowic, kosztowała 110 mln zł. 30 mln zł z tej kwoty pochodzi z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

– Dodatkowo ponad 10 mln zł pozyskano z umorzenia spłaty części pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jaka została udzielona na realizację poprzedniej inwestycji – bloku gazowo-parowego oddanego do użytkowania w 2003 roku – wyjaśnił Grzegorz Gilewicz, dyrektor Elektrociepłowni Rzeszów.

Symbolicznego przecięcia wstęgi przy wejściu do nowego obiektu dokonali: sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz, posłowie Krystyna Skowrońska i Jan Bury, władze Elektrociepłowni Rzeszów oraz przedstawiciele wykonawcy inwestycji.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: