Zdjęcie: materiały prasowe firmy Bolt

4 marca Bolt wprowadzi do Rzeszowa elektryczne hulajnogi. Liczba urządzeń i obszar ich działania będzie na razie ograniczony. Co na to ratusz? 

Od czwartku rzeszowianie będą mogli korzystać z wypożyczalni jednośladów Bolt. Stolica Podkarpacia jest 14 polskim miastem, w którym firma proponuje rozwiązania mikromobilne.

Do wypożyczenia elektrycznych hulajnóg potrzebna jest aplikacja Bolt na telefon. Sprzęt można odblokować po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na jego kierownicy. Odblokowanie urządzenia jest bezpłatne, minuta jazdy kosztuje 50 groszy. 

– W okresie zimowym planujemy udostępnić testową liczbę hulajnóg, by obserwować zapotrzebowanie wśród użytkowniczek i użytkowników i wraz z pierwszymi ciepłymi dniami udostępnić tyle urządzeń, ile zaspokoi potrzeby mieszkanek i mieszkańców Rzeszowa – przekazuje Joanna Manarczyk, rzecznik prasowa firmy Bolt.

Na razie obszar działania wypożyczalni elektrycznych hulajnóg obejmie osiedla Śródmieście, Kmity, Tysiąclecia, Piastów, Grota-Roweckiego, Pułaskiego i Nowe Miasto. Możliwe jednak, że powiększy się on z nadejściem wiosny. 

– Obszar działania wypożyczalni będzie dostosowywany do potrzeb lokalnej społeczności. Weźmiemy pod uwagę sygnały od mieszkanek i mieszkańców Rzeszowa i, jeśli będzie taka potrzeba, dołączymy do programu kolejne osiedla – zapowiada Joanna Manarczyk. 

Maksymalnie 25 km/h

Zdjęcie: materiały prasowe firmy Bolt

Hulajnogi Bolt mogą przejechać do 40 km na jednym ładowaniu. Jednoślad osiąga maksymalną prędkość 25 km/h. W bardziej ruchliwych rejonach miasta rozpędza się do najwyżej 18 km/h. – Maksymalna prędkość jest kontrolowana i nie można jej przekroczyć. Hulajnoga nie pojedzie szybciej niż pozwala na to nasza aplikacja – wyjaśnia Bolt. 

Firma prosi także o odpowiedzialne korzystanie ze sprzętu i nieporzucanie go w przypadkowych miejscach. – Zawsze warto rozejrzeć się za stojakiem rowerowym. Jeśli w pobliżu go nie ma, jednoślad należy zaparkować w sposób najmniej przeszkadzający przechodniom i w widocznym miejscu – przypomina Manarczyk. 

Miasto ze swoją wypożyczalnią?

Miasto nie chce komentować wejścia Bolta do Rzeszowa. – To prywatna inicjatywa – ucina Artur Gernand z biura prasowego Urzędu Miasta. 

Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje się jednak do ogłoszenia przetargu na dostawę 100 hulajnóg elektrycznych, 50 rowerów i 20 skuterów. Ma to nastąpić przed końcem marca. – Rozważamy też możliwość ogłoszenia przetargu nie na jeden sezon, a na dwa lub trzy sezony. Aktualnie szacujemy, co bardziej się miastu opłaci – tłumaczy Gernand. 

Od 2018 w Rzeszowie – co roku – wypożyczalnię jednośladów (rowery, elektryczne hulajnogi i e-skutery) uruchamiała firma Blinkee. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama