„Elf” w narodowych barwach wyjechał na podkarpackie tory [ZDJĘCIA]

4
Reklama

Wyróżnia go biało-czerwona kolorystyka, na co dzień będzie kursował na trasie Tarnów – Rzeszów – Przemyśl. W czwartek w Rzeszowie przywitano szynobus „Elf2” w narodowych barwach. 

 

Biało-czerwonego „Elfa” w bydgoskiej Pesie zamówił samorząd podkarpacki. To ostatni z siedmiu pojazdów z napędem elektrycznym wyprodukowanych przez Pesę kupionych przez województwo. Samorząd kupił także dwa pojazdy spalinowe w nowosądeckim Newagu. 

Nowy „Elf” przyjechał do Rzeszowa w czwartek. Nie pomalowano go, tak jak poprzednich, na zielono i niebiesko, tylko w biało-czerwone barwy narodowe. – To pomysł na uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – poinformował Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. 

Nie tylko zewnętrzne barwy szynobusu nawiązują do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W środku pojazdu są elementy graficzne, nawiązujące do historycznych wydarzeń z okresu po pierwszej wojnie światowej.

– Plastyczną opowieść spina w klamrę postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, a poszczególne elementy oprawy prezentują wymarsz Legionów, toczone walki oraz mapę Rzeczypospolitej w granicach ukształtowanych po odzyskaniu niepodległości – informuje urząd marszałkowski. 

Narodowy „Elf” w pierwszą trasę pojechał do Przeworska. Oprawę zapewniła orkiestra kolejowa. – Ten pociąg będzie służył wszystkim mieszkańcom województwa podkarpackiego – mówił wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Krzysztof Zgorzelski, prezes Przewozów Regionalnych w Rzeszowie, które będą obsługiwały „Elfa” twierdzi, że narodowy szynobus wpisuje się w akcję „REGIObohater”, którą prowadzi ich spółka. – Połączenie kolei i historii to dobre narzędzie promowania naszych lokalnych bohaterów – uważa Zgorzelski. 

Narodowy „Elf” na co dzień będzie jeździł na trasie Tarnów – Rzeszów – Przemyśl. Może nim podróżować 436 pasażerów z maksymalną prędkością 160 km/h. – Nowoczesne pojazdy szynowe przyciągają pasażerów – uważa Krzysztof Sędzikowski, prezes bydgoskiej Pesy.

W nowym szynobusie są dwie toalety, klimatyzacja, gniazdka elektryczne do ładowarek oraz energooszczędne oświetlenie LED, WiFi, uchwyty do przewozu rowerów, miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych lub na większy bagaż, monitoring, automaty biletowe, przewijak. 

Nowością są defibrylatory AED, mające chronić życie pasażerów w przypadku chorób krążenia. Pociąg ma również przyciemniane szyby. Pasażerom będę się wyświetlały informacje, z jakich środków komunikacji miejskiej mogą korzystać w Rzeszowie, gdy wyjdą z pociągu. 

Na zakup wszystkich 9 szynobusów samorząd podkarpacki wydał prawie 158 mln zł, z czego aż 109 mln zł pochodziło z funduszy Unii Europejskiej. W ciągu dwóch najbliższych dwóch lat będzie kupionych 10 kolejnych szynobusów, które mają zapewniać mieszkańcom szybki dojazd do Rzeszowa z sąsiednich miejscowości.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

4 KOMENTARZE

  1. Fajna sprawa pod warunkiem, że sezonowa. Jak w tych barwach będzie jeździł aż trafi na złom to chyba ktoś nie przemyślał wszystkiego. Ten pociąg może obrazić uczucia emigrantów i unijnych urzędników, co wtedy, gumką do ołówka będą zmazywać?

Comments are closed.