Zdjęcie: Emitel
Reklama

– Karty rozdaje pogoda – słyszymy w firmie Emitel, która remontuje nadajniki na Suchej Górze i w Leżajsku. Jej zarząd prosi rzeszowian o wyrozumiałość. 

W poniedziałek poinformowaliśmy, że mieszkańcy Rzeszowa mają kłopoty z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej. Niedogodności spowodowane są remontem nadajników na Suchej Górze i w Leżajsku. Aktualnie emisje z obydwu obiektów prowadzone są z anten rezerwowych.

– Ponieważ jednak anteny te są zawieszone nieco niżej, dla części widzów odbiór może być utrudniony – przekazało nam w poniedziałek biuro prasowe Emitel.

Zdjęcie: Emitel

Kiedy koniec remontu?

Zakończenie przebudowy odbiornika w Leżajsku zaplanowane jest na 3 grudnia. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja panuje w Suchej Górze. 

– Prace są bardzo złożone technicznie i wymagają dużego wysiłku ze strony specjalistów Emitel. Prowadzone są na wysokości do 147 m n.p.t i przy użyciu ciężkiego sprzętu, który może instalować elementy ważące do 3 ton – tłumaczy Agnieszka Sobucka, rzecznik firmy Emitel. 

Na obiekcie od kilku tygodni karty rozdaje kapryśna pogoda. – Z ujemną temperaturą sobie radzimy przy pomocy nagrzewnic do podgrzewania rąk i elementów metalowych zamontowanych na szczycie – mówi Sobucka. 

Firma zakończyła już wymianę i podwyższenie metalowej wieży, instalację feederów i 1/4 anteny UHF. Do zamontowania pozostały 3/4 anteny UHF, które ważą w sumie 6 ton, oraz antena VHF z pomostem (1,3 tony).

– To bardzo trudna praca, a naszym priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników. Dodatkowo musimy przestrzegać ścisłego reżimu sanitarnego. Przy założeniu, że nie będzie wiatru, deszczu, śniegu i mgły, mamy szansę na zakończenie montażu jeszcze w tym roku – twierdzi Agnieszka Sobucka.

Zdjęcie: Emitel

Powodów opoźnienia jest wiele 

Do modernizacji nadajnika w Suchej Górze, który został uruchomiony w 1962 roku, Emitel przygotowywał się od dłuższego czasu.

– Niestety, konieczność dostosowania się do ważnych wydarzeń medialnych, w tym tegorocznych wyborów prezydenckich, których termin ulegał zmianom, nie ułatwiał tego zadania – wyjaśnia rzecznik firmy. – Ostatecznie prace remontowe wieży radiowo-telewizyjnej rozpoczęły się w lipcu – dodaje.

Nadajnik w Suchej Górze emituje programy radiowe i telewizyjne dla około 900 tys. mieszkańców Podkarpacia.

– Okresowa konserwacja i modernizacja konstrukcji oraz urządzeń na wszystkich obiektach nadawczych pozwala na wyeliminowanie ryzyka poważnych awarii i utraty możliwości całkowitego odbioru sygnałów radia i telewizji, a przez to na utrzymanie najwyższej jakości świadczonych usług – przekonuje Agnieszka Sobucka.

Przedstawiciele firmy Emitel podkreślają też, że remont związany jest z kolejnym etapem projektu tzw. refarmingu pasma 700Mhz. – Jego celem jest zwolnienie częstotliwości na potrzeby telefonii piątej generacji – informuje Sobucka. 

Zdjęcie: Emitel
Zdjęcie: Emitel

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama