Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu zespół Tołhaje

Europejski Stadion Kultury 2017 coraz bliżej, a wraz z nim 5. edycja Art Celebration: East United. Na scenie Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie zobaczymy znakomitych muzyków.

Wschód Kultury ESK 2017 odbędzie się w Rzeszowie w dniach 22-25 czerwca. W pierwszy dzień o godz. 19:00 w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się muzyczny Art Celebration: East United. Wystąpią wspaniali muzycy związani z Podkarpaciem, którzy swoim repertuarem nawiążą do legendarnych artystów pochodzących ze Wschodu – Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, Nahuma Sternheima i Tomasza Stańko.

Tegoroczna Art Celebration będzie także okazją do świętowania małego jubileuszu autorskiego koncertowego projektu Zbigniewa Jakubka i Bartłomieja Skubisza, który na stałe wpisał się w program rzeszowskiej odsłony Wschodu Kultury.

Koncertom będą towarzyszyć specjalnie przygotowane na tę okazję wizualizacje oraz grafiki.

Muzyczny Rzeszów

Program Art Celebration: East United będzie składał się z trzech części. Muzyczny Rzeszów to pierwsza część koncertu poświęcona kompozytorom i twórcom związanym z Rzeszowem. Zaproszeni muzycy wykonają utwory Nachuma Sternheima, w towarzystwie  kwintetu koncertmistrzów Filharmonii Podkarpackiej – Arso Ensemble oraz tenorem Jackiem Ściborem i pianistą Pawłem Węgrzynem.

Ponadto zobaczymy  autorskie impresje nawiązujące do twórczości Wojciecha Kilara i Tomasza Stańko w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach autorstwa Zbigniewa Jakubka i Vitolda Reka. Muzycy zabiorą słuchaczy w niezapomnianą podróż po muzycznych ścieżkach Rzeszowa.

Vitold Rek & the Spark – “Lem. Muzyczne sfery”

W ramach projektu  Art Celebration odbędzie się polska premiera koncertu „Lem. Muzyczne sfery” – programu sygnowanego przez Vitolda Reka, wybitnego kontrabasisty i kompozytora pochodzącego z Rzeszowa, a tym samym wieloletniego muzycznego partnera takich muzyków jak Tomasz Stańko czy John Tchicai.

Koncert wzbogacą muzycy związani z Rzeszowem i Podkarpaciem: Dominik Wania (fortepian), Tomasz Sowiński (bębny), Miłosz Pękala (perkusjonalia), Zbigniew Jakubek (instrumenty klawiszowe), Tomasz Nowak (trąbka) i Bartłomiej Skubisz (gramofony, rap, elektronika). Vitold Rek & The Spark to pobudzająca wyobraźnię muzyczna podróż po nieznanym dotąd  zakamarkach.

Dopełnieniem programu  będą wkomponowane fragmenty powieści „Solaris” Stanisława Lema oraz „dźwięki kosmosu” w wykonaniu Rafała Potockiego – poety i dziennikarza.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

To będzie niesamowite  połączenie muzyki akustycznej i elektronicznej, a także dźwięku i słowa. Muzycy swoją wirtuozerią stworzą unikalny klimat, którym zabiorą nas w zupełnie nowy, nieznany, a może jedynie zapomniany  świat.

Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Vitold Rek
Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Vitold Rek

Tołhaje – Mama Warhola

Ostatnim, równie ważnym punktem tegorocznej edycji Art Celebration będzie koncertowa premiera unikatowej płyty „Mama Warhola” cenionego folkowego zespołu karpackiego  Tołhaje. Zespół ma w swoim składzie muzyków pochodzenia polsko-ukraińskiego.

Płyta „Mama Warhola”, która premierę miała wiosną 2017, zawiera archiwalne nagrania rusińskich pieśni w wykonaniu Julii Warhol – matki Andy’ego Warhola. Jej nagrania będą podane z akompaniamentem zespołu i śpiewem wokalistki Marii Jurczyszyn.

Oprócz dźwięków etno, wydobywających się z cymbałów, liry korbowej i ludowego śpiewu, pojawiają się też elektroniczne i gitarowe brzmienia nawiązujące do nowojorskiego  undergroundu i artystycznego świata Warhola.  

Wydanie nowej płyty Tołhajów i koncert Art Celebration łączy się z kilkoma ważnymi wydarzeniami. W 2017 roku wypada 30. rocznica śmierci Andy’ego Warhola, jak również 50. rocznica wydania kultowej płyty The Velvet Underground & Nico, do której sam Andy Warhol zaprojektował okładkę.

Bezpłatne zaproszenia na koncert można odbierać od środy (14 czerwca) w siedzibie Estrady Rzeszowskiej przy ul. Jagiellońskiej.

O innych wydarzeniach ESK 2017 możecie przeczytać TUTAJ i TUTAJ.

IWONA RADLIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama