Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Do Europejskiego Stadionu Kultury 2019 w Rzeszowie coraz bliżej. Można już odbierać bezpłatne zaproszenia na koncert Art Celebration, spektakl „Hamlet” oraz Fashioneast – pokaz mody Basi Olearki.

ESK 2019 (rzeszowska odsłona Wschodu Kultury) odbędzie się w dniach 21-23 czerwca. Najważniejszym wydarzeniem spośród 40 z różnych dziedzin sztuki będzie Koncert Główny 21 czerwca na Stadionie Miejskim, choć w tym roku bez zagranicznej gwiazdy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na niektóre z nich trzeba mieć zaproszenie.

Bezpłatne wejściówki na koncert Art Celebration, pokaz mody Basi Olearki: FashionEAST oraz spektakl Hamlet można otrzymać w Estradzie Rzeszowskiej, w godzinach pracy instytucji. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwa zaproszenia. Na Art Celebration zaproszenia można też odbierać w kawiarni „Niezła Sztuka”.

Art Celebration – East West Migration

Zdjęcie: Materiały prasowe

Odbędzie się w niedzielę 23 czerwca o godz. 19.00 w auli Politechniki Rzeszowskiej. Siódma edycja Art Celebration skupi się na zagadnieniu ludzkiej migracji w kontekście muzyki i sztuki. Migracja była i jest nieodłącznym elementem historii kultury, szczególnie w Polsce jak również w krajach Partnerstwa Wschodniego.

Migracje ze wschodu na zachód pozwalały rozwinąć skrzydła takim znakomitym twórcom jak Krzysztof Komeda, Zbigniew Seifert, Michał Urbaniak, Henryk Vars, Bronisław Kaper. Poprzez muzykę, ale również opowiedziane historie pokazane zostaną ludzkie losy i motywacje, które pchały twórców do migracji. 

Art Celebration będzie się składał z trzech części: 

– I część – Kuba Stankiewicz Trio – muzyka Victora Younga, Henryka Warsa i Bronisława Kapera w autorskiej interpretacji znakomitego pianisty – Kuby Stankiewicza i jego trio. 

Kuba Stankiewicz to wybitny pianista należący do czołówki polskich muzyków jazzowych, kompozytor, laureat licznych nagród muzycznych, absolwent Berkley Collage of Music w Bostonie, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Kubie Stankiewiczowi na scenie będą towarzyszyli: Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Sebastian Frankiewicz (perkusja)

– II część – AC Band – East West Migrations – program przygotowany przez powołany przez kuratorów zespół złożony w dużej mierze z twórców związanych z Podkarpaciem oraz tu pracujących. Muzycy zaprezentują premierowe aranżacje utworów takich twórców jak m.in. Zbigniew Seifert, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak.

Gościem specjalnym tej części koncertu będzie wybitny skrzypek jazzowy młodego pokolenia – Bartosz Dworak – zwycięzca 1. edycji konkursu wiolinistycznego im. Zbigniewa Seiferta. O akcenty wokalne zadba Aleksandra Tocka, znakomita młoda wokalistka z Jasła.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– III część – Michał Urbaniak Jazztet – wyjątkowy koncert legendarnego skrzypka i saksofonisty Michała Urbaniaka w towarzystwie kolejnej legendy: Wojciecha Karolaka. Obaj muzycy przez wiele lat grali razem na emigracji. Towarzyszyć im będzie Frank Parker – amerykański perkusista, który osiadł w Polsce oraz gitarzysta Gabriel Niedziela.

Podczas koncertu organizatorzy nakłonią wykonawców do swoich emigracyjnych wspomnień. Art Celebration 2019 poprowadzi Elżbieta Lewicka. Kuratorami koncertu są: Bartłomiej Skubisz, Zbigniew Jakubek.

FashionEAST – pokaz mody Basi Olearki

Zdjęcie: Materiały prasowe

Pokaz organizowany we współpracy z artystami z kraju Partnerstwa Wschodniego oraz z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Będzie można zobaczyć zestawienie dawnej mody z ulic naszego miasta z nowoczesną, ale inspirowaną duchem epoki kolekcją Basi Olearki, rzeszowskiej projektantki. To nowatorska koncepcja, która konfrontuje, a jednocześnie zbliża rzeszowianki, dla których moda była i jest ponadczasowym wyrażaniem piękna i ważnym elementem samookreślenia.

Pokaz odbędzie się w sobotę, 22 czerwca o godz. 22:00 w Muzeum Okręgowym.

„Hamlet. ComX”  

Zdjęcie: Materiały prasowe

W wykonaniu Teatru Telavi z Gruzji to współczesna i oryginalna interpretacja słynnej sztuki Szekspira. Telavi założony już w XVIII wieku to najstarszy teatr nie tylko w Gruzji, ale i na całym Kaukazie. Spektakl zostanie zagrany w języku gruzińskim (będą wyświetlane angielskie napisy) w Teatrze Maska w sobotę, 22 czerwca o godz. 19:00.

O innych atrakcjach ESK 2019 możecie przeczytać też TUTAJ, a pełny program dostępny jest TUTAJ

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama