ESK 2022. W BWA wystawa malarstwa artystów ukraińskich [ZDJĘCIA]

60 prac, 16 autorów. Prace ukraińskich artystów, związanych z Jawornikiem Polskim niedaleko Rzeszowa, można zobaczyć w rzeszowskim BWA.

 

Europejski Stadion Kultury to nie tylko koncerty i gwiazdy muzyczne, ale również kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych. Także z udziałem artystów z Ukrainy. To szczególnie ważne w kontekście wojny toczącej się od czterech miesięcy za naszą wschodnią granicą. 

W Biurze Wystaw Artystycznych od piątku można oglądać prace 16 ukraińskich twórców związanych z plenerami artystycznymi organizowanymi w Jaworniku Polskim. Gdy Rosjanie zaatakowali Ukrainę, część artystów wyjechała z kraju, kilka osób zatrzymało się właśnie w Jaworniku, gdzie nadal malują i tworzą. 

Do Jawornika przyjechał m.in. Ołeksij Małych, którego prace nawiązują do sytuacji na Ukrainie. Utrzymane są ciemnej kolorystyce, tytułuje je kolejnym, nowym dniem wojny.

Małych do niedawna mieszkał i pracował w Kijowie. Przez ostatnie dwa lata był kuratorem artystycznym Galerii Sztuki Współczesnej Imagine Point w stolicy Ukrainy. Brał udział w ukraińskich i zagranicznych projektach, przygotował ponad 70 wystaw indywidualnych.

W BWA można też zobaczyć kolorowe obrazy Katarzyny Korniczuk. To są prace nawiązujące do tradycyjnej chusty ukraińskiej.

– W takiej kolorowej chuście przynosi się dziecko do chrztu. A teraz, gdy jest wojna, matki i żony wręczają je swoim synom i mężom z wiarą, że uratuje im to życie – tłumaczy Eryk Tol, kierownik działu merytorycznego rzeszowskiego BWA. – To obrazy, które mają też dać nadzieję, że dobro zwycięży.  

Katarzyna Korniczuk pochodzi z Kijowa, ma na swoim koncie 20 wystaw indywidualnych, także w Polsce, Francji i Stanach Zjednoczonych. Stworzyła 30 spektakli teatralnych jako scenografka i kostiumolog dla czołowych teatrów Ukrainy.

Wśród 60 prac prezentowanych w rzeszowskim BWA, obrazy sześciorga artystów powstały wiosną tego roku w Jaworniku Polskim. Autorami pozostałych są również członkowie Związku Artystów Ukrainy, scenografowie i profesorzy uczelni artystycznych.

Podczas ESK, wstęp na wystawę „Czas dobra w złych czasach” jest wolny. Obrazy prezentowane są w dolnej sali, można je oglądać w piątek, sobotę i niedzielę, w godz. 12:00-20:00. Wystawa będzie czynna do 3 lipca. 

(la)

redakcja@rzeszow-news

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama