Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Grażyna Łobaszewska i Wojciech Myrczek wystąpią podczas 12. edycji Art Celebration na Europejskim Stadionie Kultury 2024 w Rzeszowie. 

Koncert Art Celebration będzie jednym z ponad 40 wydarzeń czternastej edycji ESK, najważniejszego wydarzeniach kulturalnego w Rzeszowie, organizowanego przez miasto, Estradę Rzeszowską i Narodowe Centrum Kultury. 

ESK 2024 odbędzie się w dniach 21-23 czerwca, Art Celebration należy do wiodących marek festiwalu. W tym roku koncert odbędzie się w ostatni dzień festiwalu, w niedzielę 23 czerwca, w Filharmonii Podkarpackiej. Trzygodzinny koncert rozpocznie się o 18:00.

To się Mu należało 

Zdjęcie: materiały organizatorów

Już w ubiegłym roku organizatorzy zapowiadali, że Art Celebration 2024 będzie poświęcony twórczości zmarłego 1 maja 2023 roku Zbigniewa Jakubka, związanego z Rzeszowem wybitnego pianisty, kompozytora i muzyka jazzowego. 

Jakubek przez 11 lat był współtwórcą Art Celebration. Nad koncertami pracował z Bartłomiejem „Eskaubei” Skubiszem, rzeszowskim raperem, który obiecał, że kolejną edycję poświeci właśnie Jakubkowi, by oddać mu muzyczny hołd.

– Ta edycja Art Celebration Zbigniewowi Jakubkowi się należy. Miarą świadomości, klasą podejścia do kultury miast jest to, jak te miasta kultywują pamięć o swoich wybitnych twórcach – podkreśla Bartłomiej Skubisz.

Rzeszów robi to od lat w przypadku Tadeusza Nalepy, czy Tomasza Stańko. Do grona osób, o których kultura nie powinna zapomnieć, z pewnością należy dołączyć Zbigniewa Jakubka. Jesienią ub. r. jego przyjaciele nagrali płytę „Tribute to Zbigniew Jakubek”.

– W tym roku Zbigniew Jakubek za tę płytę otrzymał pośmiertnie Fryderyka [w kategorii Jazzowy Muzyk Roku] – przypomina Skubisz. „Tribute to…” jest płytą z kompozycjami i partiami muzycznymi Jakubka. Płytę dokończył Marek Raduli z przyjaciółmi. 

Nieoczekiwane konfiguracje 

Materiał z „Tribute to…” usłyszycie na Art Celebration 2024. Zaprezentuje go zespół Radulego. Kompozycje wykonają: Rafał Stępień, Paweł Dobrowolski, Tomasz Grabowy, Marek Raduli oraz gościnnie: Bernard Maseli, Adam Wendt, Damian Kurasz i „Eskaubei”.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wystąpi też legenda polskiego jazz fusion Walk Away, formacja, w której Zbigniew Jakubek stawiał pierwsze kroki i z którą był związany przez blisko 25 lat. – Tutaj można spodziewać się nieoczekiwanych konfiguracji i wyjątkowych gości – zapowiadają organizatorzy.

Hołd Zbigniewowi Jakubkowi odda Chór Gospel Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierownictwem prof. Grzegorza Oliwy, a także muzycy instrumentaliści UR, a wokalnie rozbłysną na scenie legendarni Grażyna Łobaszewska i Wojciech Myrczek.

Za fortepianem usiądzie Michał Szkil, a na trąbce zagra Tomasz Nowak.

– To tylko część twórców, dla których Zbigniew Jakubek był bardzo ważny. Jest ich cała masa, rozsianych po całej Polsce – mówi Bartłomiej Skubisz, który tegoroczną edycję Art Celebration przygotował z Tomaszem Drachusem. Obaj są kuratorami koncertu. 

Art Celebration 2024 będzie towarzyszyła wystawa zdjęć Zbigniewa Jakubka autorstwa Magdaleny Małaczyńskiej i Macieja Rałowskiego. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale trzeba mieć zaproszenie. Darmową wejściówkę możecie pobrać ze strony stadionkultury.pl.

Bartłomiej Skubisz zapowiada, że tegoroczna edycja Art Celebration zamyka pewien rozdział w 12-letniej historii tego projektu, którego „mózgiem” był Zbigniew Jakubek. – W przyszłym roku zmienimy format koncertu – mówi Skubisz, nie zdradzając szczegółów.

– Jeśli dane nam będzie koncert wciąż organizować – zastrzega. 

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama