Zdjęcie: Halina Sikora
Reklama

10. miejsce obecnie zajmuje rzeszowski bez czarny w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku 2020. Głosowanie trwa do końca lutego.  

O prestiżowy tytuł Europejskie Drzewo Roku 2020 walczy 16 drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Polskę, jak informowaliśmy wielokrotnie, reprezentuje niezwykły, 200-letni okaz bzu czarnego w Rzeszowie, zwycięzca organizowanego przez Klub Gaja konkursu Drzewo Roku 2019. 

Nasz kandydat zdobył do tej pory ponad 10 tysięcy głosów internautów i zajmuje obecnie 10. miejsce w plebiscycie. Wszystko może się jednak zmienić dzięki Waszym głosom, dlatego Klub Gaja zachęca do wsparcia naszego kandydata – TUTAJ

– Jedyne, co mogę powiedzieć, to głosujcie. To nie tylko zabawa. Ten konkurs jest możliwością uczestnictwa we wspólnocie europejskich miłośników i obrońców drzew. To także możliwość zagłosowania na nasze wielkie dziedzictwo przyrodnicze, jakim są drzewa. Jeszcze jest czas. Warto go wykorzystać – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Głosowanie w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2020 trwa tylko do końca lutego na stronie www.treeoftheyear.org 

Pierwsza połowa głosowania jest już za nami. W plebiscycie prowadzi czeska 350-letnia sosna, będąca pamiątką po wsi zalanej podczas budowy zapory, która zdobyła już ponad 31 tysięcy głosów. Ostatni tydzień głosowania (23-28 luty) jest tajny, co oznacza że na stronie konkursu nie będzie widoczna liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa.

Zwycięzcę poznamy 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli. 

Rzeszowski Czarny Bez to unikatowy okaz przyrodniczy, który przyjął postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w samym sercu miasta – przy ulicy Grodzisko. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że drzewo bzu czarnego zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie życia bez niego. 

Europejski konkurs „Drzewo Roku” trwa od 10 lat. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association w Brukseli. Organizatorzy zwracają uwagę na ciekawe, stare drzewa. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: