Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

– Europejskie sądy to również nasze sądy! – twierdzą organizatorzy pikiety „Europo. Nie odpuszczaj”, która dzisiaj (4 czerwca) odbędzie się w Rzeszowie. 

Podczas pikiety zostanie odczytany apel do Komisji Europejskiej, by ta złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na PiS-owską ustawę o Sądzie Najwyższym, która powoduje, że sądy w Polsce będą podporządkowane politykom. Ustawa wejdzie w życie 3 lipca 2018 roku. 

Autorem apelu do KE jest Front Europejski. Trybunał Sprawiedliwości może zastosować tzw. środek zapobiegawczy, czyli nakazać Polsce zawiesić wykonywanie ustawy. Dzisiaj (4 czerwca) w rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do parlamentu, w kilku miastach w Polsce, także w Rzeszowie, odbędą się manifestacje pod hasłem „Europo. Nie odpuszczaj”. 

„Unia Europejska, której Polska jest członkiem, posiada narzędzia do powstrzymania wycinki sędziów Sądu Najwyższego, tak jak i wycinki Puszczy Białowieskiej” – twierdzą organizatorzy pikiety, którzy chcą, by instytucje unijne podjęły podobne kroki, jak w przypadku bezprawnej wycinki Puszczy Białowieskiej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Unia Europejska może powstrzymać wycinkę sędziów Sądu Najwyższego, o ile nie zwycięży polityczny realizm i koniunkturalizm. Stańmy w całej Polsce pod instytucjami unijnymi, pod biurami europosłów, pod biurami partii i domagajmy się realizacji unijnego prawa. Europejskie sądy to również nasze sądy!” – dodają organizatorzy manifestacji.

W Rzeszowie pikietę organizuje podkarpacki Komitet Obrony Demokracji. Rozpocznie się ona o godz. 19:00 na placu Śreniawitów przed siedzibą Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama