Zdjęcie: Urząd Miasta w Gdańsku
Reklama

“Z absolutną stanowczością potępiam atak bezprzykładnej, zbrodniczej, ślepej, agresji skierowanej przeciwko Panu” – napisał w liście do Pawła Adamowicza prezydent Tadeusz Ferenc. Niestety, w poniedziałek po południu prezydent Gdańska zmarł.  

– To apogeum nienawiści. Ktoś podsyca wzajemną nienawiść do siebie – tak Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa skomentował poniedziałek rano niedzielny atak nożownika na Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Świątecznej w Gdańsku. 

Tadeusz Ferenc skierował także list do Pawła Adamowicza. Przekazał mu w nim wyrazy wsparcia oraz życzył szybkiego powrotu do zdrowia.

“Łącze się z Pana Rodziną i wszystkimi, dla których najważniejsza jest troska o życie i zdrowie Pana Prezydenta. Mając głęboką nadzieję na szczęśliwe dla Pana Prezydenta zakończenie całej sytuacji, z absolutną stanowczością potępiam atak bezprzykładnej, zbrodniczej, ślepej, agresji skierowanej przeciwko Panu. To jest trudne do wyobrażenia, to się nigdy nie powinno zdarzyć” – napisał Tadeusz Ferenc. 

W liście prezydent Rzeszowa popiera także postulaty o wyciszenie, refleksję i modlitwę. “Moje myśli są cały czasz z Panem Pana Rodziną i Mieszkaniami Gdańska” – podkreślał Ferenc. 

O Gdańsku prezydent Rzeszowa napisał, że jest to “dumne miasto – prawdziwa perła polskiego Wybrzeża”.

“Cała Polska potrzebują Pana wiedzy, kompetencji, dynamiki działania i doświadczenia, jak również łagodnego uśmiechu i dobroci serca. Ufam, że niebawem te same słowa będę mógł powtórzyć osobiście, po powrocie Pana Prezydenta do pełni zdrowia, czego raz jeszcze najgoręcej Panu Prezydentowi i Pana Rodzinie życzę” – napisał, kończąc Tadeusz Ferenc.

Rano w “Gościu dnia” Radia Rzeszów sprawę ataku na Adamowicza skomentował także wicemarszałek podkarpacki Stanisław Kruczek. – To wielki szok dla nas Polaków, że przy zbiórce charytatywnej może dojść do tak przykrego incydentu i to w takim miejscu, gdzie występują artyści i osoby publiczne. To miejsce powinno być szczególnie chronione – powiedział Kruczek.

Do ataku na Adamowicza doszło w niedzielę (13 stycznia) tuż przed “Światełkiem do nieba”, które jest tradycyjna częścią Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na scenę wtargnął 27-letni Stefan W. i zadał Adamowiczowi kilka ciosów nożem. Prezydent Gdańska przeszedł pięciogodzinną operację.

W poniedziałek po południu potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Lekarzom nie udało się uratować życia Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zmarł w wieku 53 lat. 

Tadeusz Ferenc w rozmowie z Rzeszów News przyznaje, że to, co się stało to nieprawdopodobne nieszczęście. – W cywilizowanym kraju – nie może pojąć prezydent Rzeszowa. Sam zapewnia, że nie boi się ludzi i nadal będzie dostępny dla mieszkańców.

Słowa wsparcia dla Pawła Adamowicza skierowała także podkarpacka posłanka PiS Krystyna Wróblewska. “Niestety. Ogromne niedowierzanie i żal, że taka sytuacja miała w ogóle miejsce. Współczujemy rodzinie i modlimy się za Pana Prezydenta Pawła Adamowicza” – napisała posłanka na Facebooku. 

Przed atakiem nożownika pod adresem Pawła Adamowicza pojawiło się wiele oskarżeń. Posądzano go m.in. o to, że nie był Polakiem, bo sprzeciwiał się apelowi smoleńskiemu podczas upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej, że deprawował dzieci, bo brał udział w Marszu Równości.

Pawłowi Adamowiczowi dostawało ię także za to, że w 2017 roku podpisał wraz z innymi prezydentami polskich miast dokument ws. migracji. Ten sam dokument podpisał także Tadeusz Ferenc. Prezydentom nacjonaliści z Młodzieży Wszechpolskiej wystawili polityczny “akt zgonu”

– Prezydent, mimo wszystko, nie zamierza rezygnować z dotychczasowych spotkań z mieszkańcami. Nie przewidujemy też dla niego specjalnej ochrony – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Dzisiaj o godz. 20:00 na rzeszowskim Rynku zostanie zapalone światełko, które ma być wyrazem manifestacji naszej solidarności z Pawłem Adamowiczem i sprzeciwem “wobec eskalacji nienawiści i przemocy”.

Poniżej list Tadeusza Ferenca do Pawła Adamowicza

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

5 KOMENTARZE

 1. Dzień pogrzebu prezydenta Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej, dla wielu z nas będzie to też dzień żałoby po WOŚP. Ludzie nie zdają sobie sprawy jaką moc ma słowo pisane z tej drugiej strony ekranu. Jakim trzeba być człowiekiem żeby tak nienawidzić drugiego? Kim trzeba być, żeby kilkoma słowami zniszczyć dobro, dobro płynące z serca jednego człowieka. 27 lat Orkiestry, która grała dla nas tu piszących, wielu z nas zawdzięcza życie Orkiestrze która dla Was kupowała ten sprzęt.
  2019 ro zaczęliśmy samymi tragediami 🙁 Najpierw Koszalin, teraz Gdańska. Nowy Rok ma dopiero 14 dni, strach pomyśleć co będzie dalej.

 2. Macie krew na rękach! Wszyscy! Ci na samej górze najwięcej! najbardziej!
  Macie na sumieniu niewinnego Owsiaka!
  Macie te swoje hejty, żeby nie dawać na WOŚP!
  Teraz wasze dzieci będą umierać, teraz wam nikt nie pomoże! Ten co pomagał właśnie zrezygnował z funkcji! WOŚP to już nie będzie to 🙁
  Pyebany ten kraj! Niszczyć dobro!
  A teraz ładnie zrobią pogrzeb na koszt Państwa i zamiotą sprawę pod dywan!
  Niech Was szlag!!

 3. Jak już wiadomo Pan Adamowicz został zamordowany. Ośmielę się stwierdzić że z zimną krwią. Nawet zbydlęceniem tego nazwać nie można. Nieważne kim była przed śmiercią ofiara – został tak samo ohydnie zabity jak polski geolog Piotr Stańczak w Pakistanie, w sprawie którego RP nic nie zrobiła. W tym samym duchu nienawiści do drugiego człowieka. Co z tego że nie ma uchodźców w RP, jak Polak Polaka morduje? Czy nienawiść to dobra droga? Spolaryzowano społeczeństwo, gadka że PO gnębiła zabójcę bo dostał wyrok za napady na banki….. brzmi dziwnie, a już wiadomo że sprawca miał zdiagnozowaną chorobę psychiczną. Wypuszczono delikwenta. Pan Owsiak zrezygnował z szefowania Fundacji WOŚP. Nie popieram, ale rozumiem. Poczucie winy za całość organizacji, może czegoś nie dopilnowałem, może można było coś zrobić lepiej itp. Dobre pytania, ale już jak zwykle po fakcie. Moim zdaniem powinien kontynuować dobrą ideę pomagania. Wszyscy teraz jesteśmy mądrzy, a ja pewnie najmądrzejszy, a chyba najbardziej służby Państwa. Nie macie decydenci kaca moralnego? Tak znienawidzony Owsiak przekazał sprzęt, dzięki któremu moje dziewięciodniowe dziecko przeżyło następne 2 doby, a teraz biega i wkurza starego. Tego nie zapomnę. Oczywiście jestem “skierowany” trudnym wydarzeniem z dzieckiem, oraz przy wypisie dwa tygodnie później, gdzie lekarz powiedział że dzięki WOŚP dziecko żyje. Nie mówił że dzięki niemu, tylko dzięki WOŚP.

 4. Panie Jurku, to nie Pana wina ani to nie wina fundacji. My, POLACY prosimy, nie rób tego, nie rezygnuj, jesteś nam potrzebny! Kto pomoże tym bezbronnym, tym malućkim?!?
  Błagamy, my Pana nie oddamy!

  . Nie rzucim ziemi skąd nasz ród,
  nie damy pogrześć mowy.
  Polski my naród, polski ród,
  królewski szczep piastowy.
  Nie damy by nas zgnębił wróg.
  Tak nam dopomóż Bóg !
  Tak nam dopomóż Bóg !

  2. Do krwi ostatniej kropli z żył,
  bronić będziemy ducha,
  aż się rozpadnie w proch i w pył
  krzyżacka zawierucha.
  Twierdzą nam będzie każdy próg.
  Tak nam dopomóż Bóg !
  Tak nam dopomóż Bóg !

  3. Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz,
  ni dzieci nam germanił.
  Orężem stanie hufiec nasz,
  duch będzie nam hetmanił.
  Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg.
  Tak nam dopomóż Bóg !
  Tak nam dopomóż Bóg !

  4.Nie damy miana Polski zgnieść,
  nie pudziem żywo w trumne
  Ojczyzny honor i jej cześć,
  podniesiem czoło dumne
  Ziemie odzyska ojców wnuk
  Tak nam dopomóż Bóg!
  Tak nam dopomóż Bóg!

  Jurek, my Cię nie oddamy!

Comments are closed.