Zdjęcie: materiały organizatorów / film: Daida wraca do oceanu

7 filmów z Polski i zagranicy zostanie pokazanych podczas rzeszowskiej odsłony 19. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja – Ty i Ja”. Wstęp na wszystkie projekcie jest wolny.

19. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja – Ty i Ja” rozpoczyna się we wtorek (6 września) w Koszalinie. Ale w programie są też „małe  festiwale”, czyli pokazy filmów konkursowych w 45 miejscowościach i 13 kinach w całej Polsce, m.in. w rzeszowskiej Zorzy. 

Tu, we wtorek (6 września) i środę (7 września), zostaną pokazane produkcje z Polski, Hiszpanii, Brazylii oraz Niemiec. To będą filmy dokumentalne i fabularne. Wszystkie z audiodeskrypcją.

Każdy festiwal „Integracja Ty i Ja” ma temat przewodni. W tym roku jest to „Jedna chwila…”. 

Program:

6 września, wtorek, pokaz filmów dokumentalnych od godz. 14:00:

– Daida wraca do oceanu (Daida Back to The Ocean), reż. Pablo Ramírez Bolaños, Hiszpania 2022, 24 min.

Daida Ruano Moreno, 18-krotna mistrzyni świata, opowiada o swojej walce z najtrudniejszym rywalem: rakiem, który prawie odebrał jej nie tylko, ale także najbardziej osobiste i intymne marzenie…

– Jeszcze zdążę (The Time Busters), reż. Aleksandra Kutz, Polska 2020, 61 min. 

Anna, Urszula, Hanna, Krzysztof, Genowefa, Józef i inni, są podopiecznymi Puckiego Hospicjum. W tej historii jest miejsce na żal, złość, strach, ale też na
śmiech, radość, ulgę, oraz niezwykłe doświadczenie prawdziwej wewnętrznej wolności.

– Na wstrzymanym oddechu (Holding Your Breath), reż. Katarzyna Sikorska, Polska 2021, 14 min.

Wojtek, jest pływakiem kategorii S11, srebrnym medalistą igrzysk paraolimpijskich, mistrzem świata i Europy. Miał być pierwszym niewidomym freediverem w Polsce. Pandemia uniemożliwiła mu nie tylko ukończenie kursu nurkowania na wstrzymanym oddechu, ale przekreśliła jego start w igrzyskach olimpijskich oraz mistrzostwach, co zmusiło go do zastanowienia się nad swoją karierą sportową.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Ściany życia (Walls Of Life), reż. Zoran Djordjević, Brazylia 2021, 15 min.

Fragmenty życia artysty Marcosa Santosa, który urodził się z porażeniem mózgowym. Jego ręce są niesprawne, ale za to lewą stopą tworzy plastyczne arcydzieła. Jednocześnie uczy dzieci ze swojej biednej i „złej” dzielnicy Campos dos Alemães, malowania i przenoszenia sztuki na szare ściany ulic.

7 września – środa, pokaz filmów fabularnych od godz. 14:00:

– Dzieci i ryby (Out of Water), reż. Gracjana Piechula, Polska 2022, 14 min.

Zosia jest 13-letnią CODA-czką, czyli słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Wraz z tatą wyrusza zawalczyć o udział w swoich wymarzonych zawodach pływackich, do których przez niedopatrzenie ojca nie została dopuszczona. Po drodze bohaterowie napotykają komplikacje, które stawiają Zosię w roli tłumacza i pośrednika pomiędzy niesłyszącym tatą a resztą świata. Posiadanie głosu staje się dla dziewczynki nie tylko przywilejem, ale również ciężarem.

– Stagnant, reż. Konrad Kultys, Polska 2021, 18 min.

Twardy skinhead Adam ignoruje swoją niepełnosprawność starając się dominować nad bliskimi. Decyzja opiekującego się bohaterem brata dotycząca zmiany pracy zmusza Adama do ponownego przeanalizowania swojej sytuacji i zmierzenia się z własnymi ograniczeniami.

– Wyzwanie (Curlstorm), reż. Merle Thelen, Niemcy 2021, 29 min. (F)

Kiedy jakieś wydarzenie wyrywa nas z naszego życia, często znajdujemy schronienie w rzeczach, które zapewniają nam bezpieczeństwo. W ten sposób emerytowany Ernst Hudeki „sparaliżowany” nagłą śmiercią żony i uwięziony w monotonii i neurotycznych nawykach, znalazł swoje bezpieczne miejsce. Wiedziony strachem, że nie będzie mógł pożegnać się z bliskimi, spędza wszystkie godziny na pisaniu pożegnalnych słów. Ale czasami wyjście okazuje się tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama