Zdjęcie: oyakata.com.pl
Reklama

Prelekcje o kulturze Japonii, nauka gry w go i shogi, pokaz ikebany, warsztaty origami i furoshiki, okolicznościowe menu – 7 lipca w rzeszowskim Kinie za Rogiem Café odbędzie się Tanabata, festiwal kultury japońskiej.

Festiwal organizuje Kino za Rogiem Café wspólnie z fundacją Koi Koi. – Zapraszamy na wspólną podróż w świat japońskiej kultury. Podczas tego niezwykłego wydarzenia będziecie mogli dowiedzieć się więcej o Kraju Kwitnącej Wiśni – zapowiadają organizatorzy.

Tanabata to jedno z tzw. Pięciu Świąt, obok Święta Siedmiu Ziół, Święta Dziewcząt, Święta Chłopców i Święta Chryzantem, które wywodzą się z Chin. Pierwotnie daty tradycyjnych świąt w Japonii były wyznaczane według kalendarza księżycowego.

Zgodnie z nim święto Tanabata przypadało na 7. dzień 7. miesiąca księżycowego, co często odpowiadało początkowi sierpnia w kalendarzu gregoriańskim. Na Zachodzie Tanabata określana jest mianem Festiwalu Gwiazd.

Tanabata jest celebracją spotkania dwóch bóstw, Orihime i Hikoboshi, które na niebie są reprezentowane przez gwiazdy Wega (Orihime) i Altair (Hikoboshi). To jedyna okazja w roku, aby dwie gwiazdy – Altair i Wega mogły się spotkać.

Współcześnie Tanabata to nie tylko romantyczna legenda – dla Japończyków to wieczór spełniających się życzeń. 

Podczas rzeszowskiego festiwalu Tanabata, który odbędzie się 7 lipca (niedziela) w Kinie za Rogiem Café będą prelekcje o kulturze Japonii, nauka gry w go i shogi, pokaz ikebany, warsztaty origami i furoshiki, festiwalowe menu, Koi Koi’owy sklepik i nie tylko. 

– Poczujcie klimat Azji i magię kultury japońskiej! – zachęcają organizatorzy. 

PROGRAM FESTIWALU:

– 10:30 – seans „Tajemniczy świat Arrietty”

– 12:30 -13:30 – Aya Komura (jęz. ang.) – ” Japonia – podstawowe informacje turystyczne i najciekawsze miejsca do zobaczenia”

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– 14:00 – seans „Ramen. Smak wspomnień”

– 15:30-16:30 – Jacek Piersiak – „Sumo – sport i dziedzictwo kulturowe”

– 16:30-18:00 – „Narzeczona dla kota”

– 18:00-19:00 – Shihomi Komura – pokaz ikebany (japońska sztuka układania kwiatów)

– 19:00 – seans „Perfect Days”

– 21:00 – zamknięcie festiwalu – zimne ognie

Na seanse obowiązują bilety. Na pozostałe wydarzenia wstęp bezpłatny.

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama