Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Polskie tańce ludowe i popisy taneczne i wokalne inspirowane twórczością Stanisława Moniuszki – tak wyglądał ostatni koncert, który w środę wieczorem odbył się podczas XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

Koncertem „Póki mu żyjemy” oficjalnie Polonusi zakończyli festiwal. Koncert odbył się w hali Podpromie. Wziął w nim udział m.in. Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP.

– To wielkie święto folkloru, radości, tańca, a przede wszystkim święto Polonii. Dziękujemy wam za to, że przyznajecie się do Polskości, że jesteście Polakami, że mówicie po polsku, śpiewacie po polsku i tańczycie po polsku – mówił marszałek Karczewski.

Podczas koncertu ponad 1000 artystów z 33 zespołów z 11 krajów świata, z pięciu kontynentów zaprezentowało polskie tańce narodowe i regionalne, w tym m.in. kujawiaka, oberka, polkę, tańce krakowskie, rzeszowskie, góralskie, opoczyńskie, kurpiowskie, lubelskie.

Podczas widowiska pojawiły się także nawiązania do 200. urodzin Stanisława Moniuszki. Pary z różnych zespołów tańczyły mazura do muzyki z „Halki” i „Strasznego dworu”. Innym akcentem związanym z Moniuszką było wykonanie animacji choreograficznej z szarfami do utworu „Prząśniczka”, w której wystąpiły pojedyncze pary z każdego zespołu.

Moniuszkowski akcent miał także motyw przewodni koncertu, którym była  „Bajka” Moniuszki. Ponadto, podczas koncertu przez solistów z różnych grup były prezentowane pieśni ze „Śpiewnika domowego” Moniuszki oraz ciekawostki z jego życia i twórczości.

Polonusi do Rzeszowa przyjechali w środę (17 lipca). Oficjalnie festiwal rozpoczął się w piątek (19 lipca) tanecznym korowodem i koncertem Haliny Mlynkovej. Przez weekend zespoły dały ponad 30 koncertów w podkarpackich miastach, a w poniedziałek (22 lipca) na Podpromiu odbył się koncert “Z czterech stron świata”.

W festiwal Polonusów brały udział zespoły z Australii, Brazylii, Czech, Kanady, Mołdawii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Francji i grupa „Miodula” stworzona przez polonijnych artystów z siedmiu różnych krajów. W czwartek zespoły opuszczą Podkarpacie. 

 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama