Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu KAMP!

Fosa Zamku Lubomirskich w Rzeszowie będzie miejscem tegorocznego Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, który odbędzie się w dniach 7-10 czerwca. 

Dokładny program 7. edycji FPM nie jest jeszcze znany, ale organizatorzy podali pierwsze atrakcje, wśród których będą m.in. koncerty. Znamy pierwszych i nie ostatnich artystów. Podczas festiwalu zagrają: KAMP! oraz Baasch, czyli Bartosz Schmidt. 

KAMP! to istniejące od 2007 roku wyjątkowe polskie trio, łączące popową elektronikę z klubowym brzmieniem. Specjalizuje się w brzmieniach stylizowanych na lata 80. KAMP! pierwszy album wydał 2012 roku, pojawiał się na licznych imprezach krajowych jak Open’er oraz zagranicznych festiwalach m.in. SXSW w Austin (USA), The Great Escape w Brighton (UK).

Baasch z kolei jest producentem oraz kompozytorem muzyki alternatywnej. Obraca się głównie w klimatach indie pop i synth pop. W 2013 roku skomponował muzykę do polskiego dramatu „Płynące wieżowce” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego. W tym samym roku Baasch również zadebiutował mini albumem „Simple Dark Romantic Songs”. Najnowszy album artysty – „Grizzly Bear With A Million Eyes” – wyszedł w 2017 roku.

Koncerty KAMP! i Baasch podczas FPM zaplanowano w przedostatni dzień – 9 czerwca. 

Fot.Piotr Porebsky / Metaluna. Na zdjęciu BAAsch

Koncerty są częścią festiwalu. Oprócz nich wiadomo, że odbędzie się DESIGN+. To okazja do obejrzenia wyjątkowych prac projektowych, których twórcami będą studenci Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. Powstaną projekty w wybranych miejscach Rzeszowa, które mają wykazać, jak ważną kwestią w przestrzeni miejskiej jest dobry design, w tym przypadku w postaci mebla miejskiego oraz innych elementów użytkowych.

– W zamyśle prace będą miały unikatowy charakter i wykonywane będą w kontekście konkretnego miejsca, rozwiązując konkretny problem rewitalizacyjny oraz projektowy – zapowiadają organizatorzy Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. Wystawę prac DESIGN+ będzie można oglądać w dniach 7-30 czerwca na ulicy 3 Maja w Rzeszowie.

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Kolejnym wydarzeniem w ramach FPM będzie Warsztatlon. To druga edycja tego wydarzenia, która polegać będzie na opracowaniu i przetestowaniu projektów zmian przestrzeni miejskiej. Warsztatlon będzie trwał 24 godziny w dniach 2-3 czerwca w „Kwadracie”. Organizatorzy poszukują startupów, głównie o tematyce smart city, IT, IoT, lifestyle, pomysłodawców, grafików, programistów, architektów, managerów kultury, specjalistów ds marketingu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Przez 24 godziny zespoły będą tworzyć prototypy projektów związanych ze zmianami w przestrzeni miejskiej. Podczas finału FPM na scenie głównej 10 czerwca zostanie wręczona nagroda główna oraz nagroda publiczności. W skład sędziowski wejdą organizatorzy, partnerzy biznesowi oraz przedstawiciele miasta. O nagrodzie publiczności zdecydują głosy internautów zdobyte w dniach 3-10 czerwca.

Udział w Warsztatlonie jest płatny – 19 zł. Można się rejestrować za pośrednictwem strony  www.warsztatlon2.evenea.pl. Po szczegółowe informacje można dzwonić na numer: 790 846 846 lub pisząc na adres: k.cieszynska@wbijajnakwadrat.pl

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Siódma edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej ma być okazją do przyjrzenia się rozwojowi współczesnego Rzeszowa. 

FPM co roku odbywa się w innym miejscu, które jest adaptowane specjalnie na potrzeby festiwalu. Do tej pory odbył się on m.in. w starych halach fabryki Zelmer przy ul. Langiewicza, w hali obrabiarek PKP, a także na dziedzińcu zabytkowych kamienic przy al. Piłsudskiego 8-10 w Rzeszowie. W tym roku FPM odbędzie się na terenie fosy Zamku Lubomirskich. 

– Wybierane są miejsca nietypowe i zapomniane lub przeciwnie – znane i lubiane, które na czas trwania Festiwalu wykorzystane są inaczej niż na co dzień. Ta Idea ma służyć rewitalizacji i oswajaniu przestrzeni miejskiej oraz skłaniać do spojrzenia na miasto z innej niż zazwyczaj perspektywy – tłumaczą organizatorzy FPM.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama