Zdjęcie: materiały prasowe komitetu Konrada Fijołka / Grzegorz Bukała

Psycholog w każdej szkole, tańsze mieszkania na wynajem, zapomogi i strefy wi-fi – tego m.in. oczekuje rzeszowska młodzież. Spełnić postulaty obiecuje Konrad Fijołek. 

Konrad Fijołek spotkał się z rzeszowską młodzieżą w środę, na ul. 3 Maja, tuż pod oknami Urban Labu, o którym lubi powtarzać, że to jego najważniejszy projekt. – Ideą tego miejsca jest dyskusja o mieście – przypominał Fijołek.

– Zaraz oddam głos moim młodym przyjaciołom, którzy stworzyli mądry, dojrzały i ciekawy program. Sam powiem niewiele, tylko tyle, że obiecuję ten program realizować – deklarował Fijołek. 

Młodzież na marginesie?

Fijołek jest jak na razie jedynym kandydatem, który rozmawiał w kampanii wyborczej z młodzieżą, a ta nie kryje z tego powodu zadowolenia. – Chcemy decydować o tym, w jakim kierunku rozwinie się miasto. Mamy ważną rolę do odegrania – mówił Paweł, student i działacz społeczny. – Często młodzi byli marginalizowani, a przecież jesteśmy częścią miasta i mamy swoje na nie pomysły. I pomocną dłoń wyciągnął do nas Konrad Fijołek. Liczmy, że to będzie owocna współpraca – dodawał. 

Na dobry jej początek młodzi przygotowali swój program dla Rzeszowa, który Fijołek zadeklarował zrealizować. W przypadku wygranej w wyborach ma nawet powołać radę odpowiedzialną za spełnienie postulatów. 

Ekologia, edukacja, bezpieczeństwo

Zdjęcie: materiały prasowe komitetu Konrada Fijołka / Grzegorz Bukała

Młodzież oczekuje od Fijołka, że postawi w Rzeszowie butelkomaty i puszkomaty, zapewni więcej siłowni zewnętrznych, a do szkół wprowadzi lekcje samoobrony.

– Chcemy też, aby władze miasta zagwarantowały psychologa w każdej szkole. W połowie polskich szkół takiej pomocy nie ma i młodzież borykająca się z kryzysem nie ma znikąd pomocy. Rzeszów może stać się przykładem dla innych miast. Bez poczucia bezpieczeństwa efektywna edukacja jest niemożliwa – podkreślał Ernest. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W programie znalazły się również utworzenie Miejskiego Programu Stypendialnego dla młodych, których nie stać na realizację innowacyjnych pomysłów, i Młodzieżowej Platformy Informacyjnej. Ta ostatnia miałaby być tworzona przez młodych i dla młodych. 

– Publikowane byłyby na niej informacje o wydarzeniach kulturalnych i sportowych – tłumaczył Szymon. A takich wydarzeń nie zabraknie, jeżeli program zostanie zrealizowany – młodzi liczą bowiem, że w Rzeszowie powstaną miejskie kino samochodowe i aquapark.  

Strefy wi-fi i drogi rowerowe

Zdjęcie: materiały prasowe komitetu Konrada Fijołka / Grzegorz Bukała

Wśród postulatów młodzieży znalazły się także pomoc małym przedsiębiorcom, powołanie Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które zapewniłoby tańsze mieszkania na wynajem, oraz zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli.

– Coraz więcej rodzin wybiera Rzeszów. Chcą tutaj mieszkać, pracować i rozwijać się, a to oznacza, że musimy im to umożliwić – tłumaczył Radek. 

Młodzież liczy też, że Fijołek – pod warunkiem, że zostanie prezydentem – zwiększy bezpieczeństwo w mieście (pasy 3D, dodatkowy monitoring) i poprawi komunikację miejską: zintegruje drogi rowerowe, poszerzy siatkę linii autobusowych, wprowadzi ulgi dla uczniów spoza Rzeszowa. – W mieście brakuje stref wi-fi i map, które ułatwiałyby poruszanie się po nim turystom – uznała młodzież. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama