Zdjęcie: CBA

Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury CBA zatrzymali sześciu przedsiębiorców z województw lubelskiego i podkarpackiego. Dostaną zarzuty w sprawie fikcyjnych faktur VAT.

O zatrzymaniu przedsiębiorców w czwartek poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Doprowadzono ich od podkarpackiego oddziału Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, gdzie usłyszeli zarzuty oszustwa, poświadczenia nieprawdy w wystawianych fakturach i nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Z ustaleń CBA wynika, że przedsiębiorcy wprowadzali do obiegu faktury VAT za fikcyjny obrót towarów. CBA twierdzi też, że zatrzymane osoby wystawiały kolejne nierzetelne dokumenty księgowe, potwierdzające rzekomą sprzedaż nabytych wcześniej towarów.

– Przedmiotem „sprzedaży” były części samochodowe – twierdzi CBA.

Jak podała Prokuratura Krajowa, agenci Biura zatrzymali Krystiana P. Marka P. Przemysława R. Remigiusza S. Waldemara H. i Piotra W. Mieli oni wystawić łącznie kilkadziesiąt nierzetelnych dokumentów, opiewających na blisko 1,5 mln zł. Skarb Państwa miał na tym stracić ponad 250 tys. zł.

Jak twierdzi prokuratura, przedsiębiorcy bezpodstawnie uzyskali zwrot podatku VAT w wysokości od ponad 12 tys. do ponad 120 tys. zł. Po przesłuchaniu wszyscy zostali zwolnieni. Wobec przedsiębiorców zastosowano poręczenia majątkowe od 10 tys. do 30 tys. zł. Trzech z nich ma też dozór policji. Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia. 

Do tej sprawy w grudniu 2018 grudnia zatrzymano już pięć osób. Pisaliśmy o tym TUTAJ

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama