Zdjęcie: Materiały CBA
Reklama

Agenci rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięciu biznesmenów, którzy są podejrzani m.in. o wyłudzenia podatku VAT. 

Jak poinformował w środę Piotr Kaczorek z CBA, zatrzymani biznesmeni zajmowali się głównie przestępczością gospodarczą. Oprócz wyłudzeniami podatku VAT, także wprowadzaniem do obrotu tzw. „pustych faktur”.

– Funkcjonariusze CBA wkroczyli do akcji jednocześnie w wielu miejscach, by nie dopuścić do zatarcia śladów, bądź utraty dowodów przestępstwa – twierdzi Kaczorek. 

Prokuratura Krajowa podała, że zatrzymani to: Dominik S., Witold K., Jacek A., Robert T. i Beata T. Dwóch pierwszych mężczyzn – jak twierdzi prokuratura – to członkowie grupy przestępczej. Pozostałe osoby miały działać na rzecz tej grupy.  

Prokuratura poinformowała, że grupa działała od 2013 do 2016 roku w Jarosławiu, Krakowie i innych miejscowościach na terenie całego kraju. Fikcyjne faktury VAT wystawione przez biznesmenów, a które przejęło CBA, opiewają na ok. 10 mln zł.

CBA podejrzewa, że “lewych” faktur może być znacznie więcej, a sam proceder funkcjonował na większą skalę. – Łączna kwota nierzetelnych faktur może sięgać nawet kilkadziesiąt milionów złotych – informuje Piotr Kaczorek. 

Rzeszowscy agenci CBA ustalili, że zatrzymani biznesmeni działali na terenie całej Polski, wprowadzali w błąd pracowników urzędów skarbowych. Firmy między sobą prowadziły fikcyjny obrót towarami, który tylko na papierze opuszczał terytorium Polski. 

– Grupa była hermetyczna i hierarchiczna, każdy z zatrzymanych miał określone do wykonania zadania. Unikano kontroli poprzez podawanie lipnych adresów – dodaje Kaczorek.  

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje podkarpacki oddział Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, gdzie biznesmeni usłyszą zarzuty dotyczące poświadczenia nieprawdy w fakturach VAT. Grozi im do 10 lat więzienia. Po przesłuchaniu zapadną decyzje o środkach zapobiegawczych wobec podejrzanych.  

CBA bada kolejne wątki. – Dłuższa lista zatrzymanych i zarzutów może być tylko kwestią czasu – zapowiada CBA. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. z innej beki! jak długo to oświadczenie dr hc TF?. Czy z własnej kasy takie prawdy głosi? Jeden honorowy obywatel miasta-drugi dr h.c w tym samym czasie…kpina!!!

  2. No nie – to zły tytuł – jacy to Businesmeni
    To zwykłe szuje ,cwaniaczki,złodzieje,kanalie ,oszuści
    Normalnie kamieniołom ,taki, kilofy i sru do roboty 18/24 wtedy poczują co to ” orka” w pocie czoła a nie jakas cela + i wikt i opierunek za nasze.

Comments are closed.