Zdjęcie: CBA
Reklama

Funkcjonariusze z rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne 4 osoby zamieszane w wyłudzanie podatku VAT.

Jak poinformowało w poniedziałek CBA, zatrzymane osoby próbowały wyłudzić podatek VAT poprzez poświadczanie nieprawdy w dokumentach „Zwrot Vat dla Podróżnych” i wystawianie tzw. pustych faktur.  

– Narazili Skarb Państwa na uszczuplenie podatku na kwotę ponad miliona złotych, faktury wystawione były na ponad 6 mln złotych – twierdzi CBA. 

Wśród zatrzymanych jest trzech mężczyzn i jedna kobieta. To mieszkańcy Rzeszowa, Tarnowa, Białegostoku i Kielc – Robert K., Edyta J. Igor M. i Ryszard K. Pierwsza trójka jest podejrzana m.in. o narażenie Skarbu Państwa na bezpodstawny zwrot podatku VAT.

W przypadku Roberta K. to ok. 252 tys. zł, Igora M. – niespełna 500 tys. zł, Edyty J. – ok. 192 tys. zł. – Kobiecie zwrócono 27 tys. zł – mówi nam Rafał Teluk, szef Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, która wydała nakaz zatrzymania przedsiębiorców. 

Ryszard K. z kolei jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty, jakie przedstawiono przedsiębiorcom, obejmują lata 2013-2015.

Przestępczy proceder polegał na utworzeniu łańcuszka powiązań pomiędzy firmami, prowadzącymi pomiędzy sobą pozorny obrót towarami, które następnie, również fikcyjnie, opuszczały terytorium Polski.

– Po przeprowadzaniu czynności procesowych prokurator podejmie decyzję w zakresie środków  zapobiegawczych – podała Prokuratura Krajowa. 

Dotychczas w tej sprawie zarzuty usłyszało 21 osób. Część z nich przebywa na wolności, część jest w areszcie. 

Jak wynika z ustaleń prokuratury od 2013 do 2016 roku w Jarosławiu, Krakowie i innych miejscowościach na terenie całego kraju działała zorganizowana grupa przestępcza, która wyłudzała podatek VAT na podstawie tzw. pustych faktur. 

Fikcyjne faktury VAT wykorzystywano do wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów TAX-FREE. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: