Reklama

Katowiccy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili grupę przestępczą, którą wyłudzała podatek VAT na fikcyjny handel trumnami. Jednego z podejrzanych zatrzymano pod Stalową Wolą. 

 

Zdjęcia: Centralne Biuro Śledcze Policji

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje śląski oddział Prokuratury Krajowej. To na jego polecenie 25 stycznia policjanci CBŚP zatrzymali na Podkarpaciu, Śląsku i w Małopolsce sześciu przedsiębiorców, którzy wystawiali fałszywe faktury VAT i brali udział w „karuzeli podatkowej”. „Lewe” faktury były wykorzystywane do bezpodstawnego zwrotu podatku VAT.

– Przedstawiciele firm wystawiali nierzetelne faktury w obrocie wyrobami funeralnymi, w tym trumnami – poinformowała podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik CBŚP. Z ustaleń śledczych wynika, że przedsiębiorcy wystawili fałszywe faktury na kwotę ponad 10 mln zł, a Skarb Państwa stracił na tym ok. 2 mln zł. 

Wśród zatrzymanych sześciu przedsiębiorców jeden jest z Podkarpacia. To Arkadiusz K. z Przyszowa w powiecie stalowowolskim. – Założył firmę tylko po to, by uczestniczyć w „karuzeli podatkowej”. To była jednoosobowa działalność gospodarcza – mówi nam prokurator Paweł Leks ze śląskiego oddziału Prokuratury Krajowej. 

Zatrzymanym przedsiębiorcom przedstawiono łącznie 21 zarzutów. Część podejrzanych przyznała się do winy. Prokuratura wobec nich zastosowała poręczenia majątkowe, w przypadku Arkadiusza K. to 1500 zł. Policjanci CBŚP u jednego przedsiębiorców zabezpieczyli ok. 1,3 mln zł na poczet przyszłych grzywien i zapłacenia VAT.

– Pieniądze ukryte były m.in. w pudełku po butach – dodaje podinsp. Jurkiewicz. W śledztwie zarzuty popełnienia przestępstw i przestępstw skarbowych przedstawiono już 50 osobom. Prokuratura i CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama