Zdjęcie: Muzeum Sztuki Filmowej

Kino za Rogiem Cafe w Rzeszowie oraz Instytut Słowacki zapraszają na specjalny i jednorazowy pokaz filmu „Bokser i śmierć” – w środę, 26 kwietnia. 

Pokaz filmu „Bokser i śmierć” jest częścią cyklu Filmowe Spotkania za Rogiem. To pokazy specjalnie dobranych filmów w gronie miłośników kina. Projekcję poprzedza krótka prelekcja, a po seansie w miłej, swobodnej atmosferze odbywa się rozmowa na temat
obejrzanej produkcji. Wydarzenie prowadzi Karolina Marciszewska.

W środę, 26 kwietnia, o godz. 18:30, w Kinie za Rogiem Cafe w Rzeszowie (ul. Św. Mikołaja 6), zobaczycie bezpłatnie film „Bokser i śmierć” z 1962 r., który był ważnym wydarzeniem w dziejach kinematografii czechosłowackiej i do dziś wpisuje się w listę najważniejszych filmów czechosłowackich, uznawany jest za początek czechosłowackiej Nowej Fali.

Do jednego z obozów koncentracyjnych trafia mistrz bokserski Jan Komínek. Komendant obozu – przed wojną również znany bokser – czyni z niego swojego sparringpartnera. Ich pojedynki są nie tyle sportową grą, co raczej walką o przeżycie, o zachowanie godności i
człowieczeństwa w nieludzkich warunkach obozu zagłady.

– Są starciem dwóch postaw życiowych i dwóch moralności, z którego można wyjść zwycięsko mimo pozorów klęski – zapowiada Karolina Marciszewska. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Adaptacja powieści Józefa Hena, której scenariusz powstał już w 1958 roku, została zrealizowana dopiero po czterech latach. Problemy z cenzurą towarzyszyły filmowi również po zakończeniu zdjęć. Obraz okazał się jednak wielkim wydarzeniem w dziejach kinematografii czechosłowackiej i do dziś uchodzi za jej klasyczną pozycję. 

Gościem środowego pokazu filmu „Bokser i śmierć” w Kino Za Rogiem Cafe będzie Milan Novotný, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objął Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej w Rzeszowie. Na pokaz obowiązują rezerwacje – TUTAJ lub telefonicznie: 17 867 41 73.    

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama