Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu kadr z filmu "Ivalu"

Pięć krótkometrażowych filmów nominowanych do Oscara 2023, będzie można obejrzeć we wtorek (14 marca) w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. 

Projekcję „Oscar Nominated Shorts: Fabuły 2023”, WDK Rzeszów organizuje z Fundacją „Ad Arte”, która jest wyłącznym polskim dystrybutorem krótkometrażowych filmów nominowanych do Oscara 2023. Projekcje rozpoczną się o godz. 18:00. Bilet kosztuje 10 zł.

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych.

– Krótkie metraże pokazywane są w zestawach po kilka filmów, dzięki czemu jedna wizyta w kinie to spektrum emocji i niesamowitych, inspirujących historii zaklętych w krótkiej, innowacyjnej formie – podkreśla Adam Kus z WDK w Rzeszowie. 

Program „Oscar Nominated Shorts: Fabuły 2023”:

– Irlandzkie pożegnanie (An Irish Goodbye) / reż. Tom Berkeley, Ross White / Irlandia 2022 / 23 minuty. 

Po wielu latach rozłąki, drogi dwóch braci krzyżują się ponownie na rodzinnej farmie w Irlandii Północnej, gdzie przybywają na pogrzeb przedwcześnie zmarłej matki (w tej roli Michelle Fairley znana szerszej publiczności z roli Catelyn Stark w serialu „Gra o Tron”). Spotkanie przybiera nieoczekiwany obrót, gdy stają przed zadaniem zrealizowania listy rzeczy do załatwienia pozostawioną przez zmarłą rodzicielkę.

– Ivalu / reż. Anders Walter / Dania 2022 / 16 min. 

Ivalu zniknęła. Jej młodsza siostra nie mogąc liczyć na pomoc ojca, desperacko próbuje odnaleźć Ivalu na własną rękę, ale rozległa przyroda Grenlandii skrywa wiele tajemnic

– Uczniaki (The Pupils) / reż. Alice Rohrwacher / Włochy, USA 2022 / 37 min.

Scenarzystka i reżyserka Alice Rohrwacher (laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za pełnometrażowy film „Szczęśliwy Lazzaro”) oraz nagrodzony Oscarem reżyser Alfonso Cuarón (tu w roli producenta) łączą siły, by opowiedzieć historię niewinności, chciwości i fantazji. Film o pragnieniach, oddaniu, wolności i anarchii, która kiełkuje w umysłach dziewcząt – podopiecznych surowej katolickiej szkoły z internatem w okresie świąt Bożego Narodzenia.

– Nocna jazda (Night Ride) / reż. Eirik Tveiten / Norwegia 2020 / 15 min.

Chłodna grudniowa noc. Ebba jak co wieczór czeka na tramwaj, gdy nieoczekiwany splot zdarzeń zmienia bieg pozornie zwyczajnego powrotu do domu.

– Czerwona walizka (The Red Suitcase) / reż. Cyrus Neshvad / Luksemburg 2022 / 17 min.

Późny wieczór na lotnisku w Luksemburgu. 16-letnia Iranka celowo zwleka z przejściem przez bramki bezpieczeństwa, by w końcu podjąć decyzję, która może zmienić jej życie na zawsze.

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama