Zdjęcie: materiały organizatorów
Reklama

17 zawodników, w tych trzech Polaków, weźmie udział w FIM Long Track World Championship. Zawody żużlowe na długim torze odbędą się 18 czerwca na Stadionie Miejskim w Rzeszowie.  

To pierwsza z sześciu tegorocznych rund cyklu FIM Long Track World Championship. Zaplanowano ją na sobotę, 18 czerwca o godz. 17:00. Właśnie poznaliśmy listę startową na zawody. W stawce jest aż trzech reprezentantów Polski – Stanisław Burza (stały uczestnik cyklu), Marcin Sekulla („dzika karta”) oraz Adam Skórnicki (drugi rezerwowy).

Zmagania najlepszych żużlowców na świecie, specjalizujących się w jeździe na długim torze, zawitają do Rzeszowa trzeci raz z rzędu i czwarty w historii. W ostatnich latach właśnie w stolicy Podkarpacia rozdawano medale. Te z najcenniejszego kruszcu zawisły na szyjach Lukasa Fienhage (2020) oraz Romano Hummela (2021).

Zarówno Niemca jak i Holendra zobaczymy także w tym roku przy Hetmańskiej 69.

Z powodu pandemii rywalizacja o mistrzowski tytuł była w ostatnich latach okrojona. W tym sezonie w planie jest 6 turniejów. Po Rzeszowie zawodnicy zawitają jeszcze do niemieckich miast: Muhldorf (3 lipca) i Scheeßel (21 sierpnia), francuskiego Morizes (3 września), niemieckiej Vechty (10 września) i holenderskiego Roden (25 września).

W zmaganiach nie zabraknie reprezentanta Polski. Stanisław Burza, dzięki świetnej zeszłorocznej postawie w zawodach FIM Long Track Challenge, wywalczył sobie miejsce w gronie stałych uczestników cyklu. W ostatnich latach Polak startował przy Hetmańskiej 69 z „dziką kartą” i dwukrotnie zajmował trzecie miejsce.

– Ciężko przewidzieć, na co będzie mnie stać w całym cyklu. Mam pełną świadomość, że to już nie będzie jednodniowa przygoda. Całą zimę poświęciłem na przygotowania sprzętowe, finansowe i kondycyjne. Mam nadzieję, że w Rzeszowie znów uda mi się wywalczyć dobry rezultat – mówi Burza.

W Rzeszowie naszych reprezentantów będzie zresztą więcej. „Dzika karta” trafiła w ręce Marcina Sekulli, a rolę drugiego rezerwowego obsadzi Adam Skórnicki. Sekulla chce wykorzystać otrzymaną od FIM szansę i zapewnia, że zrobi wszystko, by pokazać się w Rzeszowie z jak najlepszej strony. Stawka jest jednak bardzo mocna.

Oprócz Hummela i Fienhage, po rzeszowskim turnieju wiele sobie obiecują chociażby Kenneth Kruse Hansen czy Matthieu Tressarieu, którzy przed dwoma laty świetnie spisywali się przy Hetmańskiej 69, a rok temu obu w Rzeszowie zabrakło z powodu kontuzji.

Tym razem urazy, niestety, wyeliminowały z jazdy Martina Smolinskiego (triumfator zawodów z 2021 r.), a także Maxa Dilgera. W miejsce Niemców desygnowano rezerwowych cyklu – Jacoba Bukhave (Dania) i Tero Aarnio (Finlandia).

Lista startowa:

1. Romano Hummel (Holandia) #666

2. Chris Harris (Wielka Brytania) #37

3. Martin Malek (Czechy) #111

4. Lukas Fienhage (Niemcy) #125

5. Zach Wajtknecht (Wielka Brytania) #109

6. Josef Franc (Czechy) #444

7. James Shanes (Wielka Brytania) #93

8. Marcin Sekulla (Polska) #15 – dzika karta

9. Stanisław Burza (Polska) #58

10. Hynek Stichauer (Czechy) #86

11. Theo Pijper (Holandia) #115

12. Mathieu Tresarrieu (Francja) #56

13. Kenneth Kruse Hansen (Dania) #333

14. Tero Aarnio (Finlandia) #44

15. Jacob Bukhave (Dania) #79 

Rezerwowi:

16. Jorg Tebbe (Niemcy) #16

17. Adam Skórnicki (Polska) #17

W każdym wyścigu startuje po 5 zawodników i obowiązuje punktacja 4-3-2-1-0. Po 15. wyścigach trzech najskuteczniejszych zawodników wywalczy awans do finału. Żużlowcy z miejsc 4-8 rywalizują z kolei o dwa miejsca w wyścigu finałowym podczas wyścigu ostatniej szansy. Ostateczna kolejność turnieju ustalana jest na podstawie wyników finału.

Ci, którym się nie uda awansować, trafiają do Finału Pocieszenia wraz z żużlowcami z miejsc 9-10 po rundzie zasadniczej. Ostateczna kolejność turnieju na miejscach 6-10 ustalana jest na podstawie wyników Finału Pocieszenia. Z kolei lokaty 11-15 zajmują zawodnicy na podstawie rezultatów z rundy zasadniczej.

Zwycięzca zawodów otrzymuje 21 punktów do klasyfikacji generalnej FIM Long Track World Championship. Zdobywca drugiego miejsca – 19, trzeciego – 17, czwartego – 15, piątego – 13, szóstego – 11, siódmego – 10, ósmego – 9, dziewiątego – 8, dziesiątego – 7, jedenastego – 5, dwunastego – 4, trzynastego – 3, czternastego – 2 i piętnastego – 1. Zawodnicy sklasyfikowani na miejscach 16 i 17 nie otrzymują żadnych punktów.

Bilety na rzeszowski turniej można kupować online na stronie internetowej bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl.

Ceny biletów:

Bilet VIP 

Normalny – 250 zł (w cenie wysokiej klasy catering – open bar z napojami alkoholowymi i niealkoholowymi, bufet ciepły i zimny, przekąski, desery, zestaw upominków, program zawodów, miejsce parkingowe, miejsce w sektorze VIP na tarasie nad parkiem maszyn lub w dowolnej części trybun)

Ulgowy – 100 zł – dzieci i młodzież w wieku do 18 lat (w cenie wysokiej klasy catering – open bar z napojami niealkoholowymi, bufet ciepły i zimny, przekąski, desery, zestaw upominków, program zawodów, miejsce w sektorze VIP na tarasie nad parkiem maszyn lub w dowolnej części trybun)

Bilet Trybuna Główna (na linii start-meta)

Normalny – 40 zł

Ulgowy – 25 zł (młodzież szkolna w wieku 10-19 lat (roczniki urodzenia 2003-2012), studenci do lat 26, emeryci i renciści – obowiązują legitymacje)

Dziecięcy – 5 zł (dla dzieci urodzonych w 2013 r. i młodszych)

Bilet Trybuna Wschodnia

Normalny – 30 zł

Ulgowy – 20 zł (młodzież szkolna w wieku 10-19 lat (roczniki urodzenia 2003-2012), studenci do lat 26, emeryci i renciści – obowiązują legitymacje)

Dziecięcy – 5 zł (dla dzieci urodzonych w 2013 r. i młodszych)

Bilet Trybuna Zachodnia 

Normalny – 30 zł

Ulgowy – 20 zł (młodzież szkolna w wieku 10-19 lat (roczniki urodzenia 2003-2012), studenci do lat 26, emeryci i renciści – obowiązują legitymacje)

Dziecięcy – 5 zł (dla dzieci urodzonych w 2013 r. i młodszych)

W dniu zawodów, od godziny 14:30, bilety i programy (cena 20 zł) będą dostępne także w stadionowych kasach oraz na stoiskach wokół stadionu. Bilety obowiązują zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej (na urządzeniu mobilnym). Bramy stadionu zostaną otwarte o 15:30.

Organizatorzy przygotowali pulę bezpłatnych wejściówek dla kibiców niepełnosprawnych. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 czerwca pod adresem: events@speedwayevents.pl, wpisując w temacie wiadomości „Bilet Długi Tor”. Warunkiem otrzymania wejściówki będzie wysłanie kopii dokumentu, świadczącego o znacznym stopniu niepełnosprawności. Bezpłatny wstęp należy się zarówno osobie niepełnosprawnej jak i jej opiekunowi.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama