Zdjęcie: materiały prasowe

PGE zakończyła na Podkarpaciu budowę pierwszego etapu jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych – PV Jeziórko. Moc instalacji to ponad 50 MW. 

Farma fotowoltaiczna powstała w gminie Grębów ok. 10 km od Tarnobrzega. Składa się z blisko 100 tys. nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy.

– Pozwoli ona zasilić w energię elektryczną blisko 24 tysięcy gospodarstw domowych. W przyszłym roku rozbudujemy tę elektrownię do mocy zainstalowanej 100 MW, a docelowo osiągnie ona moc blisko 220 MW i zapewni dostawy zielonej energii do ok. 125 tysięcy gospodarstw domowych – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Panele na farmie PV Jeziórko są bifacjalne. Oznacza to, że mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent.

W kolejnych latach PGE będzie kontynuowała budowę nowych farm fotowoltaicznych w całej Polsce. Spółka na inwestycje zabezpieczyła ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

Do 2030 roku PGE będzie posiadała 3 GW w instalacjach słonecznych.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 30 farm fotowoltaicznych.

Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2530 MW.

(pap, ram)

redakcaja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama