W maskach i ubraniach na czarno obrońcy zwierząt będą w Rzeszowie naśladować zachowania cyrkowych. Dzisiaj (8 czerwca) odbędzie się flashmob z okazji Dnia Cyrku bez Zwierząt.

Flashmob organizuje rzeszowska grupa lokalna „VIVA”  oraz Fundacja dla bezdomnych zwierząt „Felineus”, która zaprasza mieszkańców do udziału w wydarzeniu.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem cierpienia zwierząt wykorzystywanych do zaspokojenia ludzkich potrzeb rozrywkowych.  – Powiedz razem z nami: NIE DLA CYRKU ZE ZWIERZĘTAMI! – zachęcają organizatorzy.

Flashmob odbędzie się dzisiaj (8 czerwca) na rzeszowskim Rynku. Uczestnicy akcji zbierają się koło studni o godz. 17:00. Do 18:30 na Rynku będą rozdawać ulotki, a o 18:30 rozpocznie się flashmob „Cyrk bez zwierząt”.

Uczestnicy flashmoba mają być ubrani na czarno, założyć maski zwierząt i do muzyki będą naśladować cyrkowe zwierzęta ze stereotypią, czyli kręceniem się w kółko, gibaniem na boki, bujaniem głową, wygryzaniem, chodzeniem w tę i z powrotem, gryzienie prętów, ssaniem kciuka, wyrywaniem sierści, nadmiernym wylizywanie się.

Stereotypia to ciągłe i bezcelowe powtarzanie tych samych ruchów, nienaturalne zachowania zwierząt przebywających w niewoli. Jest wynikiem nudy, frustracji, niemożności zaspokajania podstawowych potrzeb gatunku, pozbawienia towarzystwa innych zwierząt.

Flashmob to kolejna akcja rzeszowskich obrońców zwierząt, którzy walczą o to, by władze miasta wprowadziły zakaz wjazdu do Rzeszowa cyrków ze zwierzętami. Mimo ponad 5 tys. podpisów pod petycją w tej sprawie, prezydent Tadeusz Ferenc uznał, że zakazu nie będzie, bo jego zdaniem to sami mieszkańcy powinni decydować o tym, czy chcą oglądać zwierzęta w cyrku.

W marcu obrońcy zwierząt oprotestowali w Rzeszowie cyrk „Safari”, w kwietniu odbyła się pikieta przed cyrkiem „Medrano”.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama