Fot. Bartosz Frydrych / Rzeszów News. Na zdjęciu spektakl #chybanieja w reżyserii Pawła Passiniego
Reklama

Ludzie kultury spotkają się w sobotę w Teatrze Maska. Będą rozmawiać o wyzwaniach, problemach i przyszłości polskiej kultury.

Pandemia zmieniła funkcjonowanie osób, instytucji i całego społeczeństwa. Jednocześnie mierzymy się z wojną tuż za granicami Polski i napływem setek tysięcy uchodźców i uchodźczyń do polskich miast.

Jak ten długotrwały i głęboki kryzys wpłynie na kulturę w Polsce? O tym będą dyskutować uczestnicy Forum Przyszłości Kultury, które w sobotę, 21 maja, odbędzie się w Teatrze „Maska” w Rzeszowie.

W dyskusji, podzielonej na dwie części (od godz. 12:00), mogą wziąć udział wszyscy. Najpierw będzie spotkanie w grupach roboczych, w drugim panelu uczestnicy zaprezentują omawiane tematy i zastanowią się nad możliwością wprowadzenia konkretnych rozwiązań.  

Spotkanie poprowadzą: Iwona Kurz, krytyczka i historyczka kultury, profesorka na Uniwersytecie Warszawskim, i Karolina Kapralska, kuratorka wydarzeń w Teatrze Powszechnym w Warszawie, działaczka na rzecz praw pracowniczych.

Zdaniem organizatorów forum żyjemy w czasach, gdy instytucje kultury ulegają destrukcji, wolność słowa jest ograniczana, a sfera publiczna poddawana jest zapędom cenzorskim.

– Potrzebna jest nowa wizja kultury promującej postawy krytyczne, różnorodność, otwartość, empatię dla inności i poszanowanie praw wszystkich obywateli – uważają organizatorzy Forum Przyszłości Kultury. 

FPK od 2017 r. organizuje Teatr Powszechny w Warszawie. Organizatorzy chcą pokazać zróżnicowanie polskiej kultury i tematów, które są dzisiaj dla niej istotne. W połowie października w Warszawie przedstawią mapę wyzwań, jakie dziś stoją przed kulturą. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama