Zdjęcie: Materiały prasowe

Kiedyś salon z aneksem kuchennym był traktowany jako zło konieczne, a obecnie stanowi rozwiązanie praktykowane nie tylko w małych wnętrzach. Co wpłynęło na zmianę? Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu pomieszczenia?

Praktyczne i modne rozwiązanie

W przeszłości salon z aneksem kuchennym nie prezentował się zbyt atrakcyjnie, ale zmienił się sposób projektowania wnętrz i teraz jest to pomysł wręcz pożądany. Salon stanowi wspaniałe miejsce spotkań, ale to kuchnia pełni rolę serca domu. Zamiast kursować pomiędzy salonem i kuchnią można swobodnie rozmawiać podczas gotowania. W przypadku małych pomieszczeń aranżacja salonu powinna zapewniać więcej przestrzeni, a to zapewnia otwarcie na kuchnię. Z kolei w niewielkiej kuchni często nie ma szans na wydzielenie miejsca, gdzie można postawić chociaż mały stoliczek i krzesła. Połączenie pomieszczeń jest rozwiązaniem optymalnym. Na pewno nowoczesny salon na tym nie straci. Należy zwrócić uwagę, aby kuchnia nie zajmowała więcej niż jedną trzecią całej powierzchni, ponieważ to salon służy jako centralna strefa spotkań i odpoczynku.

Aneks kuchenny – zupełnie lub częściowo otwarty

Aneks kuchenny przybiera różne formy – może być zupełnie otwarty na salon lub częściowo zamknięty. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić salon, gdy w kuchni nie ma okien, wybierz całkowite otwarcie przestrzeni. W innym wypadku pomieszczenia można oddzielić krótką ścianką lub postawić ścianę z dużym okienkiem tak jak w wielu dawnych stołówkach i prostych barach. Otwierając salon na kuchnię, pamiętaj jednak, że strefa salonu powinna pozostać strefą salonu, a wyłącznie w obrębie kuchni powinno znajdować się między innymi miejsce do krojenia, a także przestrzeń na wszystkie sprzęty i akcesoria.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Aranżacja salonu i kuchni – cechy wspólne

Opracowując wszelkie aranżacje salonu, trzeba wziąć pod uwagę styl kuchni. Stylistyka mebli powinna korespondować ze sobą. Elementami wspólnymi mogą być kształty mebli i kolorystyka. Warto zadbać o jednolitą podłogę. Zamiast drewnianych paneli w salonie można na całej powierzchni salonu i kuchni położyć płytki ceramiczne imitujące drewno, co nada wnętrzu przytulny charakter, a z drugiej strony zapewni bezproblemowe czyszczenie kuchni. Trzeba pamiętać, że kuchnia jest pomieszczeniem narażonym na działanie wody i pary wodnej, dlatego podłoga i ściany powinny charakteryzować się odpowiednimi parametrami i być łatwo zmywalne. Płytki podłogowe, które są idealne do salonu, ale też do kuchni i wiele innych elementów wykończenia salonu można znaleźć na stronie . Marka Cermag rozszerzyła swoją działalność i zmieniła nazwę na Mo, dostosowując asortyment do nowoczesnych wnętrz.

 

Oświetlenie – jakie rozwiązania są polecane?

Warto przejrzeć żyrandole do salonu, ponieważ doskonale pasują do eleganckich, a nawet luksusowych wnętrz. Fakt, że salon jest otwarty na kuchnię wcale nie powoduje, że oświetlenie salonu nie może być pełne przepychu. Oprócz głównej lampy należy wyposażyć oba pomieszczenia w oświetlenie strefowe, aby w obrębie stołu czy też blatu kuchennego wszystko było idealnie widoczne.

Reklama