Fot. Rzeszów News. Na zdjęciu kamienica przy ulicy 3 Maja 9, w której miasto chciało urządzić galerię fotografii

Od fundamentów aż po dach zastanie odnowiona kamienica nr 9 przy ulicy 3 Maja. Zyska na tym Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

Remont kamienicy zostanie sfinansowany z dotacji, jaką miasto otrzymało jesienią ubiegłego roku z Rządowego Programu Odnowy Zabytków. Chodzi o kwotę 3,5 mln zł, która zostanie wydana nie tylko na renowację kamienicy przy ulicy 3 Maja 9, ale również przy ulicy Króla Kazimierza 25, która znajduje się przy wyjściu z trasy podziemnej.

W poniedziałek (18 marca) miasto poinformowało, co zamierza zrobić z kamienicą przy deptaku. Mieści się w niej działająca od 32 lat Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, która może się pochwalić zbiorami fotografii i negatywów ukazujących obecną stolicę Podkarpacia – od końca XIX w. aż po czasy współczesne.

GFMR ma bardzo bogate archiwum, m.in. negatywy szklane Edwarda Janusza i rodziny, fotografie z okresu międzywojennego, okupacji, prace znanych rzeszowskich fotografów z lat 50. i 90. ubiegłego wieku, zdjęcia wykonywane aktualnie. W GFMR organizowane są wystawy, ekspozycje plenerowe, warsztaty fotograficzne oraz spotkania i projekcje filmowe.

Po wyremontowaniu kamienicy, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa na swoje potrzeby będzie miała nie tylko pierwsze piętro, ale również parter i poddasze. Jak informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, na parterze znajdą się: sala ekspozycji czasowych, czytelnia, kawiarnia, magazyn wystaw, pracownia techniczno-plastyczna.

Na pierwszym piętrze zaś zaplanowano salę dla ekspozycji stałej, o łącznej powierzchni ok. 110 m kw., w której będą prezentowane zbiory z archiwum GFMR. Na tym poziomie znajdzie się też miejsce m.in. na archiwum fotograficzne, pracownię digitalizacyjną, ciemnię fotograficzną czy pomieszczenia biurowe.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Natomiast na poddaszu będą m.in. sala na warsztaty fotograficzne, studio fotograficzne, a także przestrzeń wystawiennicza do prezentacji ekspozycji m.in. dawnego zakładu fotograficznego. Wszystkie poziomy połączy wspólna odrestaurowana klatka schodowa oraz nowoczesna winda dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych.

Remont kamienicy jest już po konsultacjach ze służbami ochrony zabytków, które wydały szczegółowe wytyczne i zalecenia. W kwietniu ruszą badania na obecność polichromii oraz badania mające ustalić historyczną kolorystykę elewacji kamienicy. Wykonane zostaną też ekspertyzy, które pozwolą ustalić stan techniczny budynku i zakres niezbędnych prac.

– We wrześniu zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy robót. Planuje się, że wszystkie prace zakończą się w 2025 roku – poinformował Artur Gernand. 

Miasto do remontu kamienicy przy ulicy 3 Maja 9 oraz kamienicy przy ulicy Króla Kazimierza 25 dla Rzeszowskich Piwnic dołoży z własnego budżetu 1,5 mln zł. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama