Zdjęcie: Uniwersytet Rzeszowski

Ryszard Winiarski, były wiceprezydent Rzeszowa, zastąpił Irenę Gałuszkę na stanowisku dyrektora Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Po tym, jak pod koniec listopada 2017 roku w rzeszowskiej synagodze oficjalnie pożegnano Irenę Gałuszkę (przeszła na emeryturę), wieloletnią dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, oraz Ryszarda Dudka, dyrektora Biura Wystaw Artystycznych, miasto ogłosiło konkurs na oba stanowiska.

Do konkursu na dyrektora galerii zgłosiło się pięć osób. Ratusz tę funkcję powierzył Ryszardowi Winiarskiemu, byłemu wiceprezydentowi Rzeszowa w latach 2002-2006, który później był konsulem na Ukrainie i w Rosji. Winiarski, z wykształcenia ekonomista, pracę w galerii rozpoczął 3 stycznia.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa powstała 21 stycznia 1992 roku. Od tego czasu zorganizowano w niej 372 wystawy. Od 1993 roku w galerii działa też Galeria Debiuty, w której swoje pierwsze wernisaże miało 90 młodych twórców.

Jeśli zaś chodzi o dyrektora BWA – nie wiadomo jeszcze, kto zastąpi Ryszarda Dudka. Do konkursu zgłosiły się dwie osoby, ale żadna z nich nie spełniała wymagań komisji. Na razie nie wiadomo, czy konkurs zostanie powtórzony, czy miasto zwróci się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o powołanie nowego dyrektora bez konkursu.

Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie powstało w 1962 roku. Obecnie posiada 1000 prac z zakresu współczesnej twórczości: malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby, szkła i tkaniny artystycznej. Są wśród nich prace znanych i wybitnych polskich artystów m.in. Zdzisława Beksińskiego, Józefa Szajny, Jerzego Dudy-Gracza, czy Franciszka Starowieyskiego.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama