Zdjęcie: Centralne Biuro Śledcze Policji
Reklama

14 kolejnych osób zamieszanych w okradanie pasażerów pociągów zatrzymali funkcjonariusze CBŚP. Wśród nich są m.in. konduktorzy i kierownicy pociągów.

O rozbiciu gangu informowaliśmy w listopadzie 2021 roku. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali wtedy 7 osób, które są podejrzane o okradanie podróżnych w pociągach należących do Intercity: „Przemyślanin” (Świnoujście – Przemyśl), „Uznam” (Świnoujście – Warszawa) i „Zielonogórzanin” (Zielona Góra – Warszawa).

Złodzieje na ofiary typowali głównie obcokrajowców, m.in. obywateli Ukrainy. Członkowie gangu liczyli, że poszkodowani nie będą informować policji, w niektórych przypadkach pasażerowie byli częstowani alkoholem, do którego potem dodawano środki usypiające. Już podczas pierwszej akcji CBŚP było jasne, że na zatrzymaniu 7 osób się nie skończy. 

Na polecenie podkarpackiego oddziału Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, która nadzoruje śledztwo prowadzone przez warszawskie CBŚP, zatrzymano kolejne 14 osób. Wśród nich jest trzech konduktorów, siedmiu kierowników pociągu, dwóch kolejowych ochroniarzy oraz dwie inne osoby niezwiązane z koleją. Jedną do prokuratury doprowadzono z… więzienia.

– Akcja miała miejsce na terenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego – relacjonuje podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji. 

Z ustaleń CBŚP i prokuratury wynika, że pracownicy kolei brali od gangsterów łapówki za przymykanie oka na ich złodziejską działalność. – Korzyści majątkowe wynosiły od 3000 do 9000 zł – poinformował nas prokurator Rafał Teluk, szef wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. 

Podczas ostatniej akcji, funkcjonariusze zabezpieczyli telefony komórkowe oraz pieniądze – 18,8 tys. zł i 80 euro. Wobec 13 podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe (od 5000 do 12 tys. zł), dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju. Konduktorzy i kierownicy pociągów oraz jeden z ochroniarzy zostali zawieszeni w czynnościach służbowych. 

12 osobom (konduktorom, kierownikom pociągów, ochroniarzom) zarzucono, że w latach 2020-2021 na terenie Podkarpacia, Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska, Wielkopolski, Mazowsza, Lubuskiego i województwa zachodniopomorskiego, ułatwiali gangowi „kolejowych usypiaczy” okradanie pasażerów pociągów dalekobieżnych. 

10 osób jest podejrzanych o przyjmowanie łapówek, dwie o pomoc w popełnianiu kradzieży, a kolejne dwie o poplecznictwo. W areszcie wciąż siedzi 7 osób, które zostały zatrzymane podczas listopadowej akcji CBŚP. Śledczy apelują do osób, które okradziono w pociągach dalekobieżnych, o kontakt z CBŚP, telefon: (+48) 477 218 984.

Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama