Zdjęcie: GDDKiA
Reklama

Od soboty (21 maja) jazda samochodem z Rzeszowa do Lublina skróciła się do około 90 minut. Drogowcy otworzyli kierowcom drogę ekspresową S19 między Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem.

To ostatni, około 20-kilometrowy, fragment S19 między Rzeszowem a Lublinem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w sobotę poinformowała, że mieszkańcy Podkarpacia zyskali również szybkie połączenie z Warszawą, a kierowcy z województwa lubelskiego ekspresowo dotrą do autostrady A4.

GDDKiA: niezwykle ważna droga

Ten odcinek S19 jest najdłuższy spośród sześciu budowanych na terenie Lubelszczyzny. Powstało m.in. 17 obiektów inżynierskich, w tym 12 wiaduktów, dwa przejścia dla dużych zwierząt, most i dwie kładki.

„Kierowcy mają już do dyspozycji ponad 233 km trasy Via Carpatia na terenie Polski. Ponadto obecnie ponad 250 km tego międzynarodowego szlaku jest w realizacji, a to oznacza, że w najbliższych latach kierowcy zyskają kolejne odcinki tej niezwykle ważnej drogi” – mówi Tomasz Żuchowski, p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad.

Po sobotnim otwarciu S19 między Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem, podróż samochodem pomiędzy Rzeszowem a Lublinem skróci się do ok. 90 minut. Przed rozpoczęciem budowy S19 podróż ta trwała nawet dwukrotnie dłużej. Teraz kierowcy z Lubelskiego, jak informują drogowcy, szybciej dotrą do autostrady A4, a dalej do Krakowa czy Katowic.

– Mniej czasu zajmie też przejazd trasą z Rzeszowa do Warszawy poprzez S19 i S17, która przejmie ruch z obecnej DK9 i S7 – twierdzi GDDKiA. 

Ekspresówka za około 4,5 mld zł 

Łączny koszt budowy dwunastu odcinków S19 w województwach lubelskim i podkarpackim, od węzła Lublin Węglin do węzła Sokołów Młp. Północ, wynosi ok. 4,5 mld zł, z czego ponad 2,2 mld zł pochodzi z Unii Europejskiej. Na początku maja GDDKiA ogłosiła przetarg na rozbudowę prawie 14-kilometrowego odcinka S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka.

S19 jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa będzie miała ponad 700 km i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. S19 połączy w przyszłości Kuźnicę na przejściu granicznym z Białorusią oraz Barwinek na granicy ze Słowacją. 

Na Podkarpaciu droga będzie miała ok. 169 km.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama