Już ponad 100 zgłoszeń z Rzeszowa i okolic naniesiono na Krajową Mapę Zagrożeń, którą uruchomiono na Podkarpaciu. Od poniedziałku rusza cykl spotkań z policjantami, którzy będą tłumaczyć zasady działania Mapy.

Krajowa Mapa Zagrożeń to projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którą opracowano na podstawie konsultacji społecznych, jakie odbywały się na początku roku w całym kraju.

Na Podkarpaciu przeprowadzono ponad 300 konsultacji, w których wzięło udział ok. 6,6 tys. osób. Mieszkańcy zgłaszali policjantom sygnały o zagrożeniach w swoich okolicach i na co funkcjonariusze powinni zwrócić większą uwagę.

Krajowa Mapa Zagrożeń to internetowa platforma, na którą można nanosić typ zagrożeń. Na Podkarpaciu strona znajduje się na policyjnej stronie podkarpacka.policja.gov.pl. Na dole mapy po lewej stronie znajduje się czerwone kółko z krzyżykiem.

Po kliknięciu należy wybrać jedną z 25 kategorii zagrożeń. Wśród nich są m.in. akty wandalizmu, przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, używanie narkotyków, czy picie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Jeżeli wiemy już, jaki typ zagrożeń chcemy wybrać, należy do wyszukiwarki wpisać miasto, konkretną ulicę, a niej np. konkretny dom, lokal, czy skwer i nanieść kategorię. Mapa, którą można powiększać, pozwala bardzo precyzyjnie wskazać zagrożenie.

Policja ma dwa dni na podjęcie zgłoszenia i kolejne pięć dni na weryfikację naniesionej informacji.

Na mapie są trzy kolory. Zielony oznacza, że zagrożenie naniesiono na mapę, żółty to znak, że policja jest w trakcie weryfikacji zgłoszenia, a czerwony, że zostało ono potwierdzone. Policja zapewnia, że każde zgłoszenie będzie weryfikowane.

Krajowa Mapa Zagrożeń ma sprawić, że policjanci będą informowani o zagrożeniach, o których niekoniecznie wiedzieli, albo o takich, na które mają mieć bardziej wyczulone oko. Co ważne, zgłoszenie jest anonimowe, nie trzeba się nigdzie rejestrować.  Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Policja prosi, by z Mapy korzystać rozsądnie, bo każde zgłoszenie wywoła odpowiednią reakcję funkcjonariuszy. Podkarpacka Mapa została uruchomiona 20 września i dotychczas naniesiono na nią ponad 700 zgłoszeń, z czego w samym Rzeszowie i jego okolicach – 109.

W stolicy Podkarpacia najwięcej zgłoszeń dotyczy miejsc, w których kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, urządzają sobie nielegalne rajdy, nieprawidłowo parkują. Jest też sporo sygnałów o piciu alkoholu w niedozwolonych miejscach.

– Liczymy na to, że Mapa ośmieli te osoby, który nigdy nie zareagowały na jakiś problem, a teraz mają możliwość powiadomienia nas o dokuczliwych sprawach. Ważne, by dany problem w danym miejscu zgłosiło przynajmniej kilka osób – mówi Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik podkarpackiej policji.

Policja zapewnia, że zgłoszenia na Mapie będą omawiane na policyjnych odprawach, a codzienna praca funkcjonariuszy będzie uwzględniała sprawdzenie sygnałów z Mapy. Przykładowo, tam gdzie mieszkańcy zgłosili problem z piratami drogowymi, tam częściej będą się pojawiać policjanci drogówki.

Aby mieszkańcom Rzeszowa wyjaśnić dokładne działanie Mapy, policjanci od poniedziałku (26 września) rozpoczynają dyżury, na których będą informować o nowej platformie zgłaszania zagrożeń. Dyżury potrwają do piątku (30 września). Odbywać się będą od godz. 11:00 do 16:00.

Pierwszy dyżur policjanci pełnić będą w Centrum Handlowym Plaza, we wtorek na rzeszowskim Rynku, w środę także będą na Rynku oraz w dwóch galeriach handlowych – Nowy Świat i Galeria Rzeszów.  W tych galeriach będą też w czwartek, a w piątek ponownie w Plazie.

Podkarpacka Mapa dostępna jest TUTAJ.

(ram)

Reklama