Zdjęcie: Urząd Miasta w Boguchwale
Reklama

– Jesteśmy świadkami kolejnej próby kradzieży części terenów należących do naszej gminy – twierdzi Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały. 

We wtorek wieczorem gmina Boguchwała zareagowała na uchwałę Rady Miasta Rzeszowa, która tego samego dnia zgodziła się na przyłączenie do stolicy Podkarpacia sołectwa Racławówka Doły. To jedna z dwóch wsi, obok Malawy z gminy Krasne, które Rzeszów chce wchłonąć w swoje granice od 1 stycznia 2022 roku. Na Malawę też się radni zgodzili. 

Uchwała rzeszowskiej rady jest początkiem dalekiej drogi administracyjnej. Potrzebne są jeszcze konsultacje społeczne, opinia wojewody podkarpackiego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz finalnie zgoda Rady Ministrów, czyli rządu. 

Było do przewidzenia, że uchwała wywoła kolejny już konflikt na linii miasto-gmina. Tak jest właśnie z gminą Boguchwała, która stanowczo odpowiedziała na plany przyłączenia Racławówki Doły do Rzeszowa. „Miasto Rzeszów planuje kolejny atak wymierzony w suwerenność Gminy Boguchwała” – czytamy w oświadczeniu gminy.

Władze podrzeszowskiej Boguchwały twierdzą, że plan włączenia do Rzeszowa Racławówki Doły (część sołectwa Racławówka) to „atak wymierzony w interesy jej mieszkańców”. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Boguchwale (17 grudnia) ma być przedyskutowana uchwała dotycząca przyszłej zmiany terytorialnej. 

„Nie” dla dzikiej deweloperki 

Gmina twierdzi, że plan odebrania jest części Racławówki jest krokiem w „kierunku całkowitego zagarnięcia Racławówki i Kielanówki w najbliższych latach”. Oba sołectwa, jak twierdzi gmina, mają duże znaczenie dla jej finansów i inwestycji. W 2018 r. ponad 90 proc. mieszkańców Racławówki było przeciwnych przyłączaniu ich do Rzeszowa. 

Władze Boguchwały przypominają, że w kwietniu 2020 r. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart (PiS) także negatywnie zaopiniowała ten plan. Miasto Rzeszów jednak nie rezygnuje i złoży do końca marca 2021 roku kolejny taki wniosek. 

– Jesteśmy świadkami kolejnej próby kradzieży części terenów należących do gminy Boguchwała. Nie zgadzamy się na jakiekolwiek działania mające na celu osłabienie naszej społeczności – oświadczył Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały. Jego zdaniem, Racławówka i Kielanówka powinny być przyłączone do miasta Boguchwała. 

– To jedyna szansa na ochronę naszych interesów i stabilnej sytuacji finansowej – twierdzą władze gminy. Już w tym kierunku zrobiono pierwszej kroki – dyskusje z radnymi Rady Miasta i radami sołeckimi Racławówki oraz Kielanówki. Oba sołectwa miałyby się stać osiedlami Boguchwały.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Burmistrz Kąkol przekonuje, że na nadaniu Racławówce i Kielanówce statusu miasta zyskają mieszkańcy. Dzięki odrolnieniu gruntów, ich wartość wzrośnie. Kąkol mówi, że ta operacja „uchroni całą gminę przed ekspansją Rzeszowa”.

Mieszkańcy Racławówki i Kielanówki mają mieć też wykonane miejscowe plany zagospodarowania, które – twierdzi Wiesław Kąkol – będą zabezpieczać „przed chaosem urbanistycznym i dziką deweloperką”. 

– Fundusze sołeckie zostaną zamienione na fundusze osiedlowe. Osiedla będą nadal miały swoich przedstawicieli w Radzie Miejskiej. Pojawią się też dodatkowe inwestycje, w tym nowe połączenia drogowe wewnątrz miasta oraz rozwój infrastruktury szkolno-sportowej i rekreacyjnej – zapowiada burmistrz Kąkol. 

Utrudni załatwianie podstawowych spraw

Gmina straszy mieszkańców Racławówki i Kielanówki, że jeżeli zostaną wchłonięci do Rzeszowa, to ich domy będą kolidować z wysokimi blokami i biurami. To aktualnie problem na wielu rzeszowskich osiedlach. 

– Przyłączenie terenów Boguchwały do Rzeszowa nie tylko przeniesie całą administrację dla ich mieszkańców do stolicy Podkarpacia, utrudniając załatwienie nawet podstawowych spraw, ale też pozbawi przedstawicielstwa tych terenów w przyszłej Radzie Miasta – zwraca uwagę Krzysztof Lassota, sekretarz gminy Boguchwała.

Lassota twierdzi, że po włączeniu sołectw w bezpośrednie granice Boguchwały, gmina zachowa pełną kontrolę nad terenami pod przyszłe inwestycje. – Daje to gwarancję, że ład przestrzenny zostanie zachowany – dodaje sekretarz gminy.

Po tzw. uchwale terytorialnej potem mają się w Boguchwale odbyć konsultacje społeczne
z mieszkańcami. W przypadku Racławówki włączenie sołectwa w granice Boguchwały miałoby także swój historyczny charakter – Racławówka w latach 1934-1954 oraz 1973-1976 była siedzibą gminy Boguchwała.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama