Zdjęcie: WWF Polska

11 firm i instytucji w Rzeszowie dołączyło do tej pory do tegorocznej światowej akcji ekologicznej „Godzina dla Ziemi WWF”, która odbędzie się w sobotę, 28 marca. 

Tego dnia o godzinie 20:30 miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło podczas symbolicznej Godziny dla Ziemi WWF. To akcja, której corocznym celem jest uwrażliwienie ludzi na fakt kurczenia się zasobów naturalnych i nadmierną ich eksploatację.

Co roku w akcji bierze udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. W tym roku 28 marca na całym świecie o 20:30 czasu lokalne słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. 

W tym roku w Polsce akcja odbędzie się pod hasłem „Nie tamuj rzek, niech płyną!” Kampania ma przedstawić Polakom całą prawdę o tamach i pokazać, co można zrobić, aby uniknąć ich szkodliwego wpływu zarówno na ludzi, jak i środowisko.

W Polsce na 150 tys. km rzek mamy ponad 16 453 tam – liczba ta jest w rzeczywistości większa, gdyż duża część z nich nie jest opisana i zlokalizowana, a w planach jest kilka kolejnych.

Do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że tamy służą ludziom i przynoszą wiele korzyści – chronią przed powodziami, a powstające przy nich zbiorniki zaporowe gromadzą wodę, tym samym zapewniając nam ją w okresach suszy.

– Musimy jednak wszyscy dostrzec to, jak bardzo się myliliśmy, chcąc regulować i trzymać rzeki w ryzach – twierdzi WWF Polska. 

Organizatorzy „Godziny dla Ziemi” uważają, że najwyższy czas powiedzieć, że tamy nie są dobre ani dla ludzi ani dla środowiska, nie zabezpieczają przed powodziami, pogłębiają problem suszy, z którym w obliczu zmiany klimatu musimy się coraz częściej mierzyć.

WWF Polska twierdzi, że zapory zaburzają funkcjonowanie ekosystemów rzecznych, przyczyniając się do zmniejszenia populacji wielu gatunków zwierząt, szczególnie ryb.

Kampania „Nie tamujmy rzek, niech płyną!” w ramach Godziny dla Ziemi WWF ma przedstawić Polakom całą prawdę o tamach i pokazać, co można zrobić, aby uniknąć ich szkodliwego wpływu zarówno na ludzi, jak i środowisko.

Poniżej lista rzeszowskich firm i instytucji, które już zadeklarowały udział w tegorocznej akcji (stan z 25 marca): 

– Urząd Miasta Rzeszowa

– Asseco Poland

– Sanofi – Aventis

– Hipermarket B1

– MAKRO Cash and Carry Polska

– Media Markt Rzeszów

– ICN Polfa Rzeszów

– Centrum handlowe E.Leclerc

– MZBM

– Spółdzielnia Mieszkaniowa Projektant

– Rzeszowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama