Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Aga Twardowska

26-letnia Aga Twardowska, reprezentująca Polskę, zdobyła Grand Prix 15. edycji Hartbex Rzeszów Carpathia Festival. 

Okolicznościowością statuetkę oraz czek na 15 tys. zł z przeznaczeniem na nagranie płyty oraz 1000 euro Aga Twardowska odebrała w niedzielny wieczór na scenie rzeszowskiego Rynku od wiceprezydenta Rzeszowa Marka Ustrobińskiego. 

Mieszkająca na co dzień w Bydgoszczy Aga Twardowska okazała się najlepsza z grona 15 finalistów z sześciu krajów, którzy w sobotę zaśpiewali własne utwory scenie Rynku. Jury uznało, że piosenka „Rozanielony” w wykonaniu 26-latki zasługuje na najwyższe uznanie, choć wybór nie był łatwy.

– Zwycięstwa kompletnie się nie spodziewałam, jestem zaskoczona – mówiła nam po odebraniu nagród Aga Twardowska, która śpiewa od 20 lat, jest w trakcie nagrywania płyty. Nagrodę finansową przeznaczy na dokończenie prac nad płytą, która ma być utrzymana w klimatach soft-elektronicznych.

Dodatkową nagrodą dla Agi Twardowskiej jest możliwość występu w kolejnej edycji Rzeszów Carpathia Festival.

– Takie festiwale są wspaniałe, powinno być ich jak najwięcej. W Polsce nie ma zbyt wielu możliwości prezentowania własnych piosenek, ciężko się przebić. Młodych artystom zostaje internet. Takie festiwale są okazją, by na żywo pokazać się przed publicznością – podkreśla Aga Twardowska. 

Oprócz Grand Prix Rzeszów Carpathia Festival, jury przyznało nagrody w pozostałych kategoriach. I miejsce zdobyła Olivia Skóra za piosenkę „Niewinnie”. W nagrodę otrzymała 1000 zł. Olivia zdobyła także nominację do udziału w Światowym Festiwalu Talentów „Kaunas Talent” na Litwie” przyznaną przez dyrektor festiwalu.

II miejsce przypadło Marii Trusz z Ukrainy za piosenkę „Pogladom”. Nagroda to 800 zł. Trzecie miejsce zajęła kolejna Polka – Klaudia Klawik za piosenkę „Maybe today”. W nagrodę otrzymała pobyt w SPA Bacówka Radawa. Vouchery dla dwóch osób dostali też laureaci pierwszego i drugiego miejsca. 

Nagroda za najlepszą kompozycję (500 zł) także trafiła do Agi Twardowskiej. Wyróżnienia festiwalowe otrzymali: Iga Kozacka (Polska, „Now I know”), Anna Lan (Polska, „Sinusoidalnie”), Marcin Jajkiewicz (Polska, „Gwiazdy”) i Lyndsay Pace (Malta, „Butterfly”).            

Swoją nagrodą „Kryształowy Kamerton” przyznał również Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Nagroda trafiła do Anny Czenczek, pomysłodawczyni rzeszowskiego festiwalu. Anna Czenczek nagrodę otrzymała za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki i efektywne działania na rzecz rozwoju polskiej kultury”.

– Jestem zaskoczona i dumna, że moja praca, moja pasja, moje marzenia zostały zauważone i staram się to robić dobrze, z sercem. Robię to, co kocham. Carpathia z roku na roku trafia do coraz większej ilości osób. Nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą, festiwal jest bardzo dobrze postrzegany – mówi Anna Czenczek. 

„Kryształowy Kamerton” otrzymała też uczestniczka festiwalu Wiktoria Tracz (Polska) za wykonanie piosenki „Powroty Impossible”.

Nagrodę za największą osobowość sceniczną ufundowaną przez Fundację im. Krzysztofa Dzikowskiego zdobyła Dorothy Manzo (Włochy). W nagrodę otrzymała 2000 zł.

Nagrody 15. Hartbex Rzeszów Carpathia Festival przyznało jury w składzie: prof. Anna Janosz (przewodnicząca), Halina Frąckowiak, Onutė Žukienė, Krzysztof Dzikowski, Marek Kościkiewicz, Wojciech Wójcicki, Tomasz Filipczak i Roman Owsiak. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama