Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Podkarpacka Platforma Obywatelska ma trzy nowe koła – w Rzeszowie, Mielcu i Stalowej Woli. Ich powstanie ogłoszono w obecności lidera partii Grzegorza Schetyny.

Schetyna przyjechał w środę po południu do Rzeszowa. Towarzyszył mu Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego PO, a także podkarpaccy liderzy partii, m.in. poseł Zdzisław Gawlik i europosłanka Elżbieta Łukacijewska. 

Za Grzegorzem Schetyną ustawiła się kilkuosobowa grupa młodych osób, wchodzących w skład trzech nowych kół, które PO utworzyła na Podkarpaciu: w Rzeszowie, Stalowej Woli i Mielcu. Łącznie 20 osób. To głównie studenci. 

– Otwieramy się na wszystkie środowiska. Zapraszamy tych, którzy w Platformie byli, z różnych powodów z niej odeszli. Zapraszamy tych, którzy stali obok polityki. U nas jest miejsce dla każdego – mówił Zdzisław Gawlik, szef podkarpackiej PO. 

Platforma w regionie ma ponad 2 tysiące członków. – Nowi ludzie, to nowa energia – cieszy się Sławomir Neumann. 

Zdjęcie: Materiały podkarpackiej Platformy Obywatelskiej

Grzegorz Schetyna mówił o wyborach samorządowych, które odbędą się jesienią 2018 roku. Lider PO chce, by powstała zjednoczona opozycja, która wystawi wspólnych kandydatów na poziomie sejmików wojewódzkich i będzie wspierała kandydatów na prezydentów i burmistrzów. 

–  Na naszych barkach będzie spoczywał wysiłek zbudowania sensownej, racjonalnej koalicji dla Podkarpacia – mówił Schetyna. Już wiadomo, że w tej chwili w zjednoczonej opozycji w wyborach do sejmików nie będzie PSL. Platforma o wspólnej koalicji rozmawia m.in. z Nowoczesną, ale także z ugrupowaniami pozaparlamentarnymi. 

Schetyna: Rzeszów jest perłą

– Podkarpacie potrzebuje nowego początku, dobrego zaangażowania w te wybory, wydobycia potencjału z poszczególnych miast. Rzeszów jest perłą, miastem sukcesu, bardzo dobrze się zmienia, wykorzystuje swoją szanse, ale zależy nam na całym regionie. Chcemy mieć jak najlepsze listy w wyborach samorządowych, by osiągnąć dobre wyniki – zapewniał Grzegorz Schetyna. 

Wciąż nie wiadomo, na kogo PO ostatecznie postawi w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Nieoficjalnym kandydatem jest Zdzisław Gawlik, ale wszystko zależy od tego, czy wystartuje Tadeusz Ferenc. Schetyna miał się z nim spotkać w środę wieczorem.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Chcemy wiedzieć, jakie on ma plany – twierdzi szef PO. – Mamy bardzo dobre relacje z prezydentem Ferencem, życzymy mu sukcesów i zwycięstwa – dodaje. Jeżeli Ferenc wystartuje, to Platforma prawdopodobnie go poprze, podobnie ma zrobić Nowoczesna. 

Według naszych nieoficjalnych informacji, Tadeusz Ferenc na spotkaniu z Grzegorzem Schetyną nie dał mu jednoznacznej odpowiedzi, czy po raz piąty będzie walczył o fotel prezydenta Rzeszowa. 

Jak układanie list wyborczych będzie wyglądało na poziomie województwa, jeszcze nie wiadomo, bo PO czeka na ostateczny kształt ordynacji wyborczej przy której PiS majstruje. – Na pewno będziemy budować szeroką koalicję AntyPiS pomiędzy PiS a PSL – zapowiedział Grzegorz Schetyna.  

Przypilnują wyborów 

Sławomir Neumann poinformował w Rzeszowie, że zarząd krajowy PO w środę podjął uchwałę o utworzeniu Obywatelskiego Ruchu Wolnych Wyborów, który ma zadbać o to, by wyniki przyszłorocznych wyborów samorządowych nie zostały przez PiS sfałszowane. Taki Ruch ma działać m.in. na Podkarpaciu.

– W każdej komisji obwodowej chcemy powołać mężów zaufania. PiS manipuluje ordynacją wyborczą i próbuje wprowadzić zapisy, które mogą ułatwić fałszowanie wyników wyborów – uważa Sławomir Neumann. 

Zapowiedział również, że Platforma dowiezie do lokali wyborczych osoby niepełnosprawne po tym, jak PiS planuje zlikwidować możliwość głosowania korespondencyjnego. – Dowieziemy wszystkich, niezależnie od ich poglądów politycznych – zapewnia Neumann. 

Ostateczny termin wyborów samorządowych nie jest jeszcze znany. Najczęściej wymieniana jest data 11 listopada. Grzegorz Schetyna uważa, że jest ona fatalna. – To jedyna rzecz, z którą się zgadzam z Kaczyńskim – stwierdził. – 11 listopada powinniśmy się skupić na celebrowaniu 100-lecia odzyskania niepodległości – dodał lider PO. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama