Reklama

Grzegorz Tereszkiewicz został zastępcą pełnomocnika Kongresu Kobiet w Rzeszowie. Jest pierwszym mężczyzną w Polsce na takim stanowisku!

Tereszkiewicza na tę funkcję powołał zarząd Stowarzyszenia Kongresu Kobiet, którego prezesem jest znana była dziennikarka Dorota Warakomska. Trzyosobowy zarząd był jednomyślny. Propozycję objęcia stanowiska wicepełnomocnika Kongresu Kobiet w Rzeszowie Tereszkiewiczowi wcześniej złożyła Magdalena Koryl, szefowa rzeszowskiego KK.

– Jestem bardzo dumny i zaszczycony. To dla mnie nowe wyzwanie. Mężczyźni również powinni brać czynny udział w dyskursie społecznym dotyczącym praw kobiet – uważa 36-letni Grzegorz Tereszkiewicz.

Tereszkiewicz jest nauczycielem, aktywistą, feministą, działaczem inicjatyw obywatelskich. Od 2007 r. działa na rzecz osób wykluczonych społecznie, w tym kobiet doświadczających przemocy domowej. W tym samym roku założył w Rzeszowie oddział Kampanii Przeciw Homofobii i został jego koordynatorem. Organizował spotkania i debaty na temat praw człowieka.

W kolejnych latach zaczął działać w Stowarzyszeniu na Rzecz Kobiet Victoria, Stowarzyszeniu Równość i Nowoczesność, Stowarzyszeniu Kongresu Kobiet, został też dyrektorem Fundacji Prawikon.

Epizod w Twoim Ruchu

Grzegorz Tereszkiewicz należał do Twojego Ruchu – partii Janusza Palikota. We wrześniu ub. r. został z niej wyrzucony i stracił funkcję szefa rzeszowskich struktur TR po konflikcie z ówczesną szefową ugrupowania na Podkarpaciu Martą Niewczas.

Tereszkiewcz chciał wystawić w wyborach samorządowych swój komitet do Rady Miasta Rzeszowa, co się nie spodobało Marcie Niewczas, która miała swój komitet – Aktywny Rzeszów. W wyniku konfliktu w partii, Niewczas w styczniu zrezygnowała ze stanowiska, Tereszkiewicz do Twojego Ruchu jednak nie wrócił.

W maju 2014 r. bez powodzenia startował z drugiego miejsca podkarpackiej listy TR do Parlamentu Europejskiego. Zdobył trzeci wynik w regionie.

Grzegorz Tereszkiewicz na początku br. czytał wraz z Wandą Nowicką fragmenty konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Od marca jest ekspertem wojewódzkim w konsultacjach wniosków Erasmus + w województwie małopolskim i świętokrzyskim.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Budować solidarność kobiet

Tereszkiewicz będąc teraz wicepełnomocnikiem Kongresu Kobiet w Rzeszowie jest pierwszym mężczyzną w Polsce na takim stanowisku. Dotychczas pełnomocniczkami i wicepełnomocniczkami Kongresu były tylko kobiety.

– Chciałbym się zająć budowaniem więzi i solidarności wśród kobiet, opartej na wiedzy o ich ekonomicznym, kulturowym i wychowawczym dorobku, na pamięci o ich historycznych dokonaniach i na nadziejach dotyczących równego społeczeństwa przyszłości – mówi o swoich planach Grzegorz Tereszkiewicz.

Chce działać m.in. na rzecz wyrównywania szans i możliwości kobiet w życiu publicznym, przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet, poprawy ich sytuacji zdrowotnej, zachęcaniu kobiet do działalności politycznej, samorządowej i obywatelskiej.

W czerwcu Kongres Kobiet w Rzeszowie

18-19 czerwca na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się I Podkarpacki Kongres Kobiet. Wśród prelegentek będą m.in. Wanda Nowacka, Joanna Mucha, Henryka Bochniarz, Barbara Nowacka, Elżbieta Łukacijewska, Róża Thun, Dorota Warakomska.

– To będzie znakomita okazja do zapoznania się z celami, formami działania, planami, sukcesami, ale także barierami oraz trudnościami z jakimi kobiety spotykają się w życiu zawodowym, publicznym i społecznym w naszym regionie – mówi Tereszkiewicz.

Ma nadzieję, że Kongres Kobiet na trwałe wpisze się w kalendarz podkarpackich wydarzeń i przyczyni się do większej integracji kobiet w województwie.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama