Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie
Reklama

Na 3,6 mln zł szacowane straty Skarbu Państwa na skutek działalności grupy przestępczej, zajmującej się handlem nielegalnych papierosów. Rozbili ją funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Zatrzymali sześć osób.

Jak poinformowała Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik KWP w Rzeszowie, na początku 2017 roku do funkcjonariuszy dotarły informacje, że w rejonie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Korczowej działa zorganizowana grupa przestępcza nielegalny handlem papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

– Obrót kontrabandą miał odbywać się na dużą skalę, a osoby miały osiągać z tego tytułu spore zyski – relacjonuje Marta Tabasz-Rygiel. 

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie we wtorek przeszukali 11 adresów na terenie Podkarpacia, gdzie miały być przechowywane nielegalne towary. Zabezpieczyli 1360 paczek papierosów, blisko 2,5 tysiąca sztuk papierosów, około 4 kg krajanki tytoniowej oraz alkohol bez akcyzy.

– Zatrzymano 6 osób – mieszkańców powiatu strzyżowskiego, jarosławskiego i krośnieńskiego – informuje rzecznik Tabasz-Rygiel. Jak twierdzi policja, zatrzymane osoby tworzyły nieformalną grupę, w której każdy z członków miała określone zadania, których celem było popełnianie przestępstw skarbowych.

Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Zdaniem policji na czele całego procederu stał 28-letni mieszkaniec powiatu strzyżowskiego. To ona albo sam albo za pośrednictwem innych osób, kupował na przygranicznych bazarach od Ukraińców papierosy pochodzące z zagranicy, przechowywał je i organizował system dystrybucji na terenie Podkarpacia.

– Pozostali podejrzani brali udział w kupowaniu papierosów, po czym przewozili je do miejsc, gdzie były ukrywane – twierdzi Marta Tabasz-Rygiel. 

Z ustaleń śledczych wynika, że od maja do listopada 2017 r. grupa przestępcza wprowadziła do obrotu ponad 213 tysięcy paczek papierosów. Straty Skarbu Państwa przekraczają 3,6 mln zł. Zatrzymanym osobo zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych przedstawiono w Prokuraturze Okręgowej w Przemyślu. Podejrzanym grozi do 5 lat więzienia. 

Wobec trzech osób (52-letniego mężczyzny i dwóch kobiet w wieku (27 i 47 lat) zastosowano dozory policyjne i zakaz opuszczania kraju. Prokuratura chciała, by pozostali trzej podejrzani w wieku 22, 28 i 29 lat trafili do aresztu tymczasowego. Sąd Rejonowy w Przemyślu na to jednak się nie zgodził i zamiast aresztu zastosował dozór policyjny, zakaz kontaktowania się z podejrzanymi oraz poręczenie majątkowe.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama