Co najmniej 130 luksusowych aut, m.in., porsche, BMW, audi, sprowadziła do Polski grupa przestępcza, którą rozbili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz rzeszowscy celnicy. Zarzuty usłyszało 13 osób.

[Not a valid template]

 

Na trop grupy wpadli funkcjonariusze Urzędu Celnego w Rzeszowie oraz policjanci CBŚP w Tarnobrzegu. Z ich ustaleń wynika, że zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się sprowadzaniem do Polski z krajów Unii Europejskiej luksusowych samochodów osobowych jako rzekomych pojazdów pomocy drogowej. Przerobienie ich na auta osobowe potwierdzała jedna ze stacji diagnostycznych na terenie województwa dolnośląskiego.

– W rzeczywistości przeróbki samochodów były całkowicie fikcyjne i pojazdy nigdy nie spełniały wymogów dla pojazdów specjalistycznych według polskiego prawa. Samochody były kupowane przez podstawione osoby, które nie prowadziły nigdy działalności gospodarczej, a kolejno odsprzedawane różnym firmom, aby docelowo trafić do dalszej sprzedaży na teren województwa podkarpackiego – poinformowała Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu.

Z uwagi na to, że samochody były przywożone do Polski jako specjalistyczne a nie osobowe, rejestrowano je na terenie województwa dolnośląskiego oraz świętokrzyskiego bez uiszczenia akcyzy. Według celników i funkcjonariuszy CBŚP, tym sposobem, w latach 2013-2014 przestępcy wprowadzili do Polski co najmniej 130 samochodów, m.in. porsche, BMW, audi. Ich wartość w większości przypadków przekraczała 100 tys. zł.

– Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonego podatku akcyzowego wyniosły co najmniej 3,5 mln zł – dodaje Chabowska.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Cała akcja wymierzona w rozbicie grupy przestępczej była prowadzona na terenie województw: podkarpackiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie. 13 osobom przedstawiła zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród nich są także diagności, którzy potwierdzali fikcyjne przeróbki.

Wobec wszystkich osób zastosowano poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju oraz dozory policji.  Sprawcom grożą wysokie kary finansowe oraz kary do lat 8 pozbawienia wolności.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama