Zdjęcie: Materiały organizatorów
Reklama

Gąsienice pożerające wielki, soczysty liść demokracji będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę 19 listopada na rzeszowskim Rynku w ramach ogólnopolskiej akcji „Gąsienica Tour 2017”. 

Podczas tej akcji kolejne polskie miejscowości odwiedza niezwykła instalacja zaprojektowana przez Jacquesa Tilly’ego, przedstawiająca wielki liść pożerany przez szkodniki. Instalacja symbolizuje demokrację, którą niszczą odradzające się w całej Europie ruchy populistyczne.

Celem organizowanych przez aktywistów z różnych środowisk prodemokratycznych i wolnościowych happeningów jest edukowanie obywateli i budowa społeczeństwa demokratycznego, uświadomienie obywatelom, że szerzące się w ostatnim czasie ruchy populistyczne to problem zagrażający bezpieczeństwu międzynarodowemu i stabilności Unii Europejskiej.

Organizatorzy mają nadzieję, że akcja przyczyni się też do uświadomienia obywatelom wagi uczestnictwa w wyborach oraz podniesienia frekwencji wyborczej.

Ogromną instalację w formie liścia zaprojektował na paradę w Dusseldorfie Jacques Tilly, artysta znany z wyrazistych satyr politycznych. Instalacje takie są zazwyczaj wykorzystywane jednorazowo, a po paradzie palone, ale czescy aktywiści z grupy Kaputin ocalili tę pracę Tilly’ego, by pokazać ją swoim rodakom.

Akcja Housenky Tour to zorganizowany na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi w Czechach przejazd przez miasta i miasteczka alegorycznego wozu, który przedstawia czeskich i europejskich populistów Babiša, Zemana, Okamura’ego, Putina, Kaczyńskiego, Orbana i Fica jako gąsienice pożerające wielki, soczysty liść demokracji.

W polskiej trasie „Gąsienica Tour 2017” nacisk – ze względu na już dokonujący się demontaż państwa prawa w Polsce – został położony na uzmysłowienie Polakom konieczności masowego udziału w nadchodzących wyborach samorządowych oraz zjednoczeniu w walce o demokratyczne, europejskie wartości i utrzymanie ładu konstytucyjnego.

W Rzeszowie happening organizowany jest przez nieformalną grupę Rebelianty Podkarpackie. Odbędzie się on w niedzielę 19 listopada na Rynku od godz. 12:00 do 15:00.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama