Jeśli wciąż Was zastanawia, co oznacza skrótowiec ZUS to koniecznie musicie pojawić się w ten weekend w rzeszowskiej filharmonii.  W stronę buddyzmu ukłoni się  z kolei kino Zorza, o Agnieszce Osieckiej znów będzie głośno w „Siemaszce”, a w Lukrze zagra grupa Hey. Na tym nie koniec weekendowych atrakcji w Rzeszowie. 

PIĄTEK

W starych koszarach wojskowych (al. Piłsudskiego 8-10)  będzie można zobaczyć wystawę „Portret intymny”, która jest wynikiem tygodniowego pobytu młodych rzeszowskich artystów w Slavsku na Ukrainie.

Motywacją do realizacji projektu była potrzeba stworzenia możliwości nawiązania dialogu pomiędzy młodymi ludźmi z różnych kręgów kulturowych, aby zbudować  indywidualny , subiektywny często intymny sposób postrzegania odmienności i podobieństwa międzykulturowego dwóch sąsiadujących ze sobą narodów – Polski i Ukrainy.

Wspólna pasja do sztuki współczesnej pozwoliła na zbliżenie się do siebie i odkrywanie podobieństwa, wspólnych korzeni, co w konsekwencji przezwyciężyło stereotypy w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach.

Każdy z uczestników projektu miał za zadanie pokazać siebie w jak najbardziej intymny sposób. Kolejnym zadaniem było wykonanie portretu wybranego uczestnika przy użyciu dowolnych środków wyrazu i plastycznego oraz wybranego medium artystycznego.

Efekty tych prac można obejrzeć podczas wystawy plenerowej, która odbędzie się w starych koszarach wojskowych od godz. 18:00 do 20:00. Wstęp wolny.

Uczta zmysłów

Muzykografia to połączenie muzyki i fotografii, sztuk, które mają pewną część wspólną i towarzyszą sobie w zasadzie od zawsze. Do tego świetnie się rozumieją, chociaż się nie łączą, ale
współistnieją dzięki synestezji, subtelnemu pomieszaniu zmysłów. Taką wyjątkową ucztę zmysłów – fotografię muzyki i muzykę fotografii – można spotkać w Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) o godz. 19:00.

Za niepowtarzalny klimat  tego spotkania będzie odpowiedzialny Maciek Kisała. Wstęp wolny.

W kinie Zorza przedpremierowo będzie można zażyć niemała dawkę… buddyzmu w wersji kinowej. Chodzi tu o film „Hannah. Nieznana historia buddyzmu”. Ta dokumentalna produkcja Marty György Kessler i Adama Penny’ego była wielokrotnie nagradzana.

Film opowiada o  Hannah Nydahl  oraz o tym,  jak buddyzm tybetański został sprowadzony na Zachód. Produkcja była  dotychczas pokazywana m.in. na Film Maker’s Festival w Londynie w 2016 roku (nagroda za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny), Vancouver International Film Festival 2015.

Projekcja filmu rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety dostępne są w kasie kina w cenie 16 zł.

„Ostatnie rozdanie”

Miłośników literatury i teatru ucieszy z pewnością spektakl Anety Adamskiej „Ostatnie rozdanie” w Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4), stworzony na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego o tym samym tytule.

Główny bohater widzi, spotyka, rozmawia z postaciami, które miały mniejszy lub większy wpływ na jego życie, na obecny kształt jego osobowości. Mężczyzna poddaje się tym wspomnieniom, jest ich mimowolnym uczestnikiem, raczej biernym obserwatorem niż aktywnym kreatorem zdarzeń. W jego rozterkach, pytaniach i tęsknotach możemy przejrzeć się jak w lustrze i dostrzec swoją twarz, zadziwioną własnym istnieniem.

Bilety w cenie 20 zł można kupić w kasie Teatru Przedmieście. Natomiast rezerwacji można dokonać po numerem telefonu 667 714 730. Spektakl rozpocznie się o godz. 20:00.

Czadoman w Bajka Disco Club

Muzycznie natomiast będzie w klubie Vinyl (al. Piłsudzkiego 31) od godz. 20:00. To właśnie tam zagra rockowy zespół Carrion. Grupa ta powstała na początku 2003 roku w Radomiu. Po zagraniu wielu koncertów oraz festiwali, Carrion został zauważony przez wytwórnię MJM Music PL, z którą podpisał kontrakt fonograficzny. Zaowocowało to wydaniem czterech płyt: „Carrion” (2007), „El Meddah” (2010), „Sarita” (2012), „Dla idei” (2014).

Obecnie zespół pracuje nad kolejnym krążkiem, który ukaże się wiosną 2017 roku. Zespół ma na koncie kilkaset koncertów zagranych w Polsce, UK oraz USA.  Bilety w cenie 20/30 zł można kupić w klubie lub sklepie Soplica (ul. Rynek 10).

I chociaż wielu nie przyznaje się do tego, to jednak miłośników „Rudej, która tańczy jak szalona” jest w Rzeszowie wielu. I to właśnie z myślą  nich w  Bajka Disco Club (al. Piłsudskiego 34) zagra na żywo nie kto inny jak sam Czadoman znany z takich hitów jak „Bliźniaczki”, „Chodź Na Kolana” czy „Bo to jest miłość”. Ta bajkowa impreza w niezmiennym stylu disco polo rozpocznie się już o godz. 20. Wstęp 15 zł.

Hey w Lukrze

W piątkowy wieczór gorszy nie będzie również klub Lukr (ul. Kopisty 1). To właśnie tu zagra grupa HEY – jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych, który od lat swoją twórczością wpływa na historię polskiej muzyki. Od 1992 r. ich twórczość – znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej – szybko zjednała sobie publiczność.

Nowy, studyjny album „Błysk” miał swoją premierę 22 kwietnia br. i promują go single „Prędko, prędzej” oraz „Historie”. Obydwa utwory dotarły do 1. miejsca legendarnej LP3. Na scenie Lukru zagrają o godz. 21:00. Bilety w cenie 69 zł do kupienia w punkcie Info Millenium Hall (poziom 0) lub na stronie www.lukr.club.

SOBOTA

Dlaczego za wwiezienie mango do USA możesz zostać uznany za przemytnika? Co najchętniej kupują meksykańscy baronowie narkotykowi? Jak rozpoznać dobrą Tequilę? Dlaczego pokonując granicę Stanów z Meksykiem lepiej zachować milczenie? Komu musisz dać łapówkę podczas podróży w głąb Meksyku i dlaczego powinieneś się o nią targować? Jak wygląda spotkanie z rodziną niedźwiedzi?

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dlaczego wyruszając w podróż komfortowym autem powinieneś wziąć ze sobą zapas skarpetek? Odpowiedzi na te oraz wiele więcej pytań poznacie na spotkaniu podróżniczym z Twins oN Tour – duetem sióstr bliźniaczek – Kasia i Karolina Kowalczyk –  tworzących razem niespotykaną mieszankę wybuchową. Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w Undergroundzie (ul. Matejki 10). Wstęp 5 zł.

Legenda death metalu

Decapitated to legenda polskiej sceny death metalowej, która w tym roku obchodzi swoje XX-lecie, które frontman zespołu komentuje tymi słowami:

„20 lat minęło jak jeden dzień, a mielić chce się dalej na maxa!! Powiedziałbym, że jeszcze bardziej niż przed dwudziestoma latami, kiedy to w osiedlowym Domu Kultury „Puchatek” w Krośnie ja, Świnia, Białas i Witulik zaczęliśmy pierwsze próby Decapitated. Dlatego ciśniemy dalej i z okazji XX-lecia zespołu w doborowym towarzystwie Corruption, Antigama i Vervrax zamielimy kilkanaście polskich miast i mamy nadzieję, że Was tam nie zabraknie. Mielimy Polskę na XX-lecie! Wbijajcie, Vogg”.

Jeśli te słowa samego lidera grupy zachęciły Was do tego, aby usłyszeć Decapitated na żywo koniecznie musicie pojawić się w klubie Life House (al. Rejtana 1) o godz. 18:00.  Bilety w cenie 45 zł można kupić w Sieci Ticket Pro, Podziemnej Trasie Turystycznej (ul. Rynek), biurze Thorn&Emm ( ul. Cicha 4).

Sexbomba w Vinylu

Zespół Sexbomba gra polską muzykę rockandrollową nieprzerwanie od 1986r. Powstał w Legionowie z fascynacji melodyjnym punk rockiem i rockandrollem. Debiutował na festiwalu w Jarocinie w 1986 r. Sexbomba do tej pory grupa nagrała kilkanaście płyt.

Sexbomba ma najdłużej działającą stronę internetowa polskiego wykonawcy. To jedyny zespół w Polsce brał udział w absolutnie wszystkich finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ich ostatni album „Ctrl+Alt+Delete” zawiera 12 premierowych, autorskich kompozycji, w tym utwór „Raz przeżyty dzień”, w którym oprócz Roberta Szymańskiego zaśpiewali gościnnie: „Siczka” (KSU), „Harcerz” (Analogs), „Zygzak” (Tzn Xenna), „Cichy” (Fort Bs), „Iglak” (Bulbulators), „Jaromir” (WC) oraz Marek Wiernik – pierwszy propagator muzyki punk rockowej na antenie Polskiego Radia.

W Rzeszowie Sexbomba zagra w klubie Vinyl (al. Piłsudzkiego 31) wraz z zespołem The Bill – polską grupą punkrockową, powstałą w 1986 r.. Koncert rozpocznie się o godz. 18:00. Bilety w cenie: 25/35 zł do kupienia w sklepie Soplica (Rynek 10) i klubie Vinyl.

Planszówki i Urodziny Pokoleń

Ogólnopolskie Dni Planszówek to z kolei nie lada gratka dla miłośników gier i okazja  do udziału w turniejach, warsztatach, pokazach oraz wypróbowania najbardziej kreatywnych, oryginalnych i modnych gier planszowych. W Rzeszowie odbędą się one w sobotę i niedzielę w Empiku w Galerii Rzeszów od godz. 12:00 do 18:00. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

„Urodziny Pokoleń” to z spotkanie rodzinne organizowane przez Rzeszowski Dom Kultury, które odbędzie się w fili Country przy ulicy Herbowej 3. Spotkanie ma na celu międzypokoleniową integrację mieszkańców osiedla Budziwój. Wspólną zabawę poprowadzi firma Passio. W programie liczne konkursy z nagrodami. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15:00. Szczegóły TUTAJ.

NIEDZELA

W ostatni dzień weekendu dobrze jest się przyjrzeć ZUS-owi, czyli Zalotnemu Uśmiechowi Słonia. Spektakl ten odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 16:00 i 19:00. Warto się na niego wybrać, ponieważ to fantastyczna komedia z elementami czarnego humoru i wątkiem miłosnym w tle.

Mawia się, że nieszczęścia chodzą parami – z tym stwierdzeniem nie może zgodzić się główny bohater sztuki „ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia”.  Po tym, jak stracił pracę, na jego konto zaczęły spływać różne formy wsparcia: zapomogi dla samotnych matek, renty dla sierot, dodatki do czynszu, odszkodowania dla inwalidów, renty dla wdów, zasiłki macierzyńskie i kolejne coraz nowsze, coraz bardziej wymyślne. Pieniądze mnożą się jak szalone!

Okazuje się, że błyskotliwość głównego bohatera, spolegliwość i oddanie jego przyjaciół oraz stworzenie kilku fikcyjnych postaci pozwolą uruchomić urzędniczą machinę przyznawania zasiłków.

Usilne próby wykręcenia się ze skomplikowanej sytuacji powodują lawinę zabawnych zdarzeń, od których, zdawałoby się, nie ma odwrotu… I pomyśleć, że to wszystko z miłości do żony!

Obok reżysera Emiliana Kamińskiego na scenie wystąpi dziesięciu aktorów, m.in. Katarzyna Pakosińska, Krystyna Tkacz, Dorota Kamińska, Sambor Czarnota. W Filharmonii Podkarpackiej odbędą się dwa spektakle, o godz. 16:00 i 19:00.  Bilety w cenie 80/100/130 zł na kupbilecik.pl

Osiecka w „Siemaszce”

Na niedzielę piosenki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej to również całkiem przyjemny sposób na spędzanie wieczoru.

Mowa tu oczywiście o spektaklu muzycznym „Coś w rodzaju miłość”, które jest wyjątkowym widowiskiem wypełnionym kilkudziesięcioma piosenkami, które na trwałe wpisały się w świat polskiej muzyki rozrywkowej.

Kanwą scenariusza napisanego przez Jana Szurmieja są pieczołowicie dobrane i pomysłowo zainscenizowane utwory, które składają się na złożony portret poetki w różnych fazach jej życia. Część z nich opowiada o miłości i samotności, a część w sposób żartobliwy i ironiczny prezentuje kolejne dekady  polskiej rzeczywistości.

Bilety w cenie 30/40 zł można kupić w kasie teatru. Spektakl rozpoczyna się o 19:00.

JOANNA GOŚCIŃSKA

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama