We wtorek (22 września) o godz. 21:00 TVP Rzeszów wyemituje dwie pierwsze części filmu poświęconego historii podkarpackiej siatkówki. W tym roku ta dyscyplina obchodzi jubileusz 70-lecia formalnego istnienia w regionie.

[Not a valid template]

 

Trzyczęściowy film to powrót do najważniejszych chwil uwiecznionych na zdjęciach i zarejestrowanych filmowymi i telewizyjnymi kamerami. Znalazły się w nim niepublikowane nigdy wcześniej, odnalezione w archiwach TVP w Warszawie, Krakowie i Rzeszowie materiały od lat 60. XX wieku do współczesnych. Są wśród nich zarejestrowane najwspanialsze chwile mistrzów „podwójnej krótkiej” jak i niedawne sukcesy mieleckiej i rzeszowskich drużyn.

W filmie nie zabrakło niezwykłych wspomnień ludzi związanych z podkarpacką siatkówką , takich jak Jan Strzelczyk, Stanisław Gościniak czy Bronisław Bebel.

– Gdy pokazywaliśmy znalezione przez nas archiwalia sprzed lat nasi rozmówcy nie kryli wzruszenia. Wiele materiałów ze swoim udziałem widzieli po raz pierwszy. Tak jak choćby trening w rzeszowskiej hali ROSiR z 1969 roku czy mecze w I lidze pomiędzy Stalą Mielec i Resovią z początku lat 70. minionego wieku – mówi Paweł Pezdan, autor filmu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Piotr Socha, współautor filmu, sekretarz programu TVP Rzeszów, dodaje: – Takich niezwykłych chwil odnalezionych w archiwach, ciekawych opowieści i wspomnień było tak wiele, że mieliśmy problem, które zmieścić w filmie. Zdecydowaliśmy, że niektóre materiały, szczególnie te które stanowią pełne filmy czy reportaże zostaną wyemitowane w Telewizji Rzeszów poza trzyczęściowym filmem przygotowanym na jubileusz. A są wśród m.in. filmy „Kat” o trenerze Hubercie Wagnerze czy „Powrót z Meksyku” o kolejowej podróży m.in. złotych resoviaków z mistrzostw świata w 1974 roku.

Trzecia – ostatnia część filmu odkrywająca tajemnice największych sukcesów tej dawnej i współczesnej Resovii zostanie wyemitowana za tydzień (29 września) także o godzinie 21:00.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama